Antifašistički front “23. oktobar” organizovao je večeras protest u Novom Sadu protiv namere gradskih vlasti da podignu spomenik „nevinim žrtvama 1944/45.“ i poručili da takav spomenik ne može da bude podignut u glavnom gradu Vojvodine, jer su na spisku nevinih žrtava i ratni zločinci, koji su odgovorni za organizovanje zločina Novosadske racije, kao i za ustaške zločine u Sremu.
“Komisiju koja je sastavila ovakav spisak ‘nevinih žrtava’ nije vodila namera prevladavanja bolnih perioda naše istorije. Ovu komisiju je vodila jedino i isključivo želja za diskreditovanjem Narodnooslobodilačke borbe i revizijom istorije, a pre svega predstavlja težnju da jedna zločinačka vlast legitimizuje zločine prethodnika”, rekao je na protestu scoiolog Miloš Perović iz Antifašističkog fronta “23. oktobar”.
Dodao je da nisu protiv odavanja počasti onima koji su nepravedno stradali prilikom oslobađanja Jugoslavije od fašističkih okupatora, ali je naveo da se odlučno protive postavljanju spomenika kojim bi bila odata počast onima koji su počinili najveći zločin nad Novosađanima u istoriji grada.
“Ovaj spomenik može biti samo spomenik beščašću, nemoralu i izdajstvu onima koji ovom zemljom vladaju tri decenije. Novi Sad ne može i neće otrpeti ovu nepravdu i monstruoznu reviziju istorije grada. Jasno i glasno poručimo da to neće proći! Da pokažemo da još uvek ima nas – sinova, kćeri i unuka slavnih partizana. Smrt fašizmu!”, poručio je Perović.
Radijski voditelj i aktivista Antifašističkog fronta “23. oktobar” Daško Milinović rekao je da se podizanjem ovakvih spornih spomenika zapravor adi na tome da se zločini poput onih iz Drugog svetskog rata ponove.
“Dole nacionalizam, mržnja i podele! Živeo Novi Sad i svi Novosađani”, poručio je Milinović.
Pred više stotina ljudi, aktivisti su razvili transparent “Neće proći”.
Oni su na betonski postament budućeg spomenika, koji je već postavljen, izlepili spiskove sa imenima žrtava Novosadske racije, zločina u kojem je u januaru 1942. godine mađarska okupatorska vojska pobila i pod led Dunava bacila više od 1.200 Jevreja, Srba, Roma i drugih Novosađana.
Protest je održan pred više stotina Novosađana, u gradskom kvartu Depresija, u blizini prodavnice Lidl, gde treba da bude postavljen spomenik.
Godišnjica genocida u Srebrenici nije spomenuta na protestu
Protest je održan 11 jula, na 27. godišnjicu genocida u Srebrenici, ali na skupu nije rečeno ništa u vezi sa obeležavanjem tog datuma.
Aktivisti su pročitali i spisak sa nekim od imena kojima se podiže spomenik, a koji su osvedoćeni ratni zločinci.
Među onima kojima se podiže spomenik je Mikloš Nađ, okupacioni gradonačelnik Novog Sada, odgovoran za ratne zločine počinjene u gradu tokom okupacije, zatim Đula Kramer, član Gornjeg doma mađarskog parlamenta i jedan od članova legitimacionog Odbora za vreme racije u Novom Sadu 1942. godine, Đula Zombori, upravnik okupacione policijske kapetanije u Novom Sadu, koji je učestvovao u pripremi i sprovođenju racije u Novom Sadu.
Na spisku su i Geza Batori potpukovnik žandarmerije, komandant žandarmerijskih odreda koji su učestvovali u raciji 1942. godine, potom Milan L. Popović, zloglasni kolaboracionista i „predstavnik“ bačkih Srba u mađarskom parlamentu za vreme okupacije, Jožef Heđi, pripadnik organa Kontrašpijunaže, koji je lično zlostavljao žrtve tokom racije 1942. godine.
Na spisku je i Imre Balog, koji je tokom racije ubijao muškarce i žene, i koji je lično bajonetom ubijao decu, što je sam i priznao pred radnicima fabrike Ristić u Novom Sadu.
Tu je i Jelena Nađ, odgovorna kao podstrekačica na ubistvo četiri člana porodice Crnje u Novom Sadu tokom racije 1942. godine, zatim Lajoš Radosavljević, koji je odgovoran kao podstrekač na zločine počinjene tokom racije u Novom Sadu, Janoš Tot, koji je učestvovao u masovnim ubijanjima i bio saučesnik u ubistvu devet članova porodice Kolarov – Mašin.
(Autonomija)