Skip to main content

Ambasada Ukrajine pozvala Beograd da osudi akcije podrške ruskoj invaziji

Info 14. mar 2022.
< 1 min čitanja

Ambasada Ukrajine u Srbiji osudila je danas skup podrške ruskoj invaziji na Ukrajinu koji je održan juče u Beogradu i pozvala srpske vlasti da „odmah i javno osude i kazne učesnike“ akcije koja „promoviše podršku ratu i podstiče i ohrabruje učešće u njemu na strani države agresora“.

U Beogradu je juče održana vožnja podrške Rusiji u kojoj je kolona vozila, od kojih su mnoga bila obeležena slovom „Z“, poput ruskih tenkova i borbenih vozila u Ukrajini, kao i ruskim i srpskim zastavama, prošla centralnim gardskim ulicama.

„Nadamo se da će srpska vlada odmah javno osuditi i kazniti učesnike pomenutih hibridnih akcija u Beogradu koji predstavljaju podršku terorističkom ratu za uništavanje naroda Ukrajine, sprečiti slične događaje u budućnosti, kao i da odmah i potpuno ukloniti antiukrajinske genocidne simbole sa ulica i zidova Beograda i drugih gradova u Srbiji“, saopštila je ukrajinska ambasada.

U saopštenju se dodaje da „nedostatak brzog i snažnog odgovora vlasti Srbije na ovakvu sramotnu akciju izaziva ne samo duboko ogorčenje, već i zakonomerno pitanje za stav srpskih vlasti, uključujući ljudski i moralni, o krvavoj agresiji (predsednika Rusije Vladimira) Putina protiv Ukrajine“.

Ambasada takođe ukazuje i na „zasad pojedinačne slučajeve agresivnog ponašanja predstavnika proruskih organizacija u Srbiji“ prema ukrajinskim izbeglicima, učesnicima protesta zbog ruske invazije pa čak i agresije prema srpskim novinarima.

„Očigledno je da su ovakvi napadi ruskih plaćenika usmereni na sejanje straha i mržnje između srpskog i ukrajinskog naroda“, dodaje se u saopštenju.

(Beta, foto: Pixabay)