Skip to main content

ALEKSANDAR SEKULOVIĆ: Kuknjava za Abazovićem

Stav 04. сеп 2022.
3 min čitanja

Bilo je za očekivati da će srpski kleronacionalizam i njegovi štampani i elektronski tabloidi doživeti veliku tugu zbog pada Abazovićeve vlade jer je instrukcija za to došla sa najvišeg mesta. Još ranije je nezvanični otac nacije Matija Bećković kazao da srpska omladina treba Abazovića da nosi na rukama, a vrhovni vođa Vučić rekao je „svaka mu čast“, što je kompliment koji on do sada nikome nije dao osim svom idolu Vojislavu Šešelju. Nije, međutim, bilo očekivano da će suze za Abazovićem proliti i oni srbijanski mediji, analitičari, novinari, kolumnisti koji za sebe kažu da su nezavisni i da su građanske i liberalne orijentacije.

Ovde se postavljaju dva pitanja, jedno koje se tiče metoda a drugo suštine.

Naime, gotovo da nema dana da u svetu ne padne neka vlada i to prođe bez komentara naših liberalnih analitičara. Eto, pre neki dan padoše vlade Marija Dragija u Italiji i Janeza Janše u Sloveniji pa je i to prošlo bez komentara i žalopojki. Zašto onda samo pad vlade u Crnoj Gori izaziva toliki emocionalni naboj? Je li u pitanju, i kod vlasti i kod opozicije u Srbiji, onaj isti sindrom kojim Srpska pravoslavna crkva gleda na Crnu Goru kao na srpsku pokrajinu u koju se, kao što je to bio slučaj sa helikopterom MUP-a Srbije koji je vozio Porfirija na potpisivanje temeljnog ugovora, može ulaziti i izlaziti kako se kome prohte, bez obaveštavanja crnogorskih vlasti i bez traženja dozvole? Da je tako nešto pokušano, na primer sa Austrijom, verovatno bi protivavionska odbrana odmah oborila helikopter, ali ovde očigledno, sa obe strane granice, ima onih koji misle da Crna Gora nije država već naša prćija. Činjenica da tako misle i tobožnji srbijanski liberali, koji ove skaradne stvari primaju ćutke i kao nešto normalno, predstavlja jedan od pouzdanih oslonaca aktuelne vlasti u Srbiji. Toliko o metodu.

A što se tiče suštine reklo bi se, po dubini žalosti, da se radi o vladi istorijskog nacionalnog preporoda i kulturne revolucije, a u stvari radilo se o vladi prizemnog politikantstva u službi velikosrpskog kleronacionalizma. Ton takvom profilu te vlade davao je sam Abazović čija je osnovna karakteristika da politiku shvata kao veštinu prevare. On je najpre, govoreći da će od URE napraviti proevropsku građansku partiju, prevario i same osnivače URE koji su, kada su videli da on URU vodi u zagrljaj sa antievropskim i talibanskim Demokratskim frontom, jednostavno napustili URU i prepustili je Abazoviću. Ovaj je zatim prevario partije nacionalnih manjina pozivajući ih u tobože proevropsku vladu, a cilj mu je bio da te partije donese kao miraz u obnovljeni savez sa kleronacionalizmom.

Nakon toga uspeo je da prevari i samog Đukanovića obećavajući čvrsto opredeljenje za evropske integracije, a na umu mu je bilo pre svega potpisivanje ugovora sa SPC. Na kraju, Abazović je, ne trepnuvši, prevario i celokupnu javnost Crne Gore: on je odlično znao da u tekstu ugovora koji je pripremila SPC ni jedna jedina zapeta ne sme biti promenjena, pa ipak je, glumeći velikog demokratu, pozvao svakoga ko ima primedbe na tekst ugovora da ih dostavi vladi.

Mnogi su na taj trik naseli i poslali obrazložene i argumentovane primedbe, koje su naravno završile kod Abazovića u korpi za otpatke.
Kada je kod nesretnog Krivokapića postao potpredsednik vlade zadužen za sektor bezbednosti on je pod svoju kontrolu stavio sve organe tog sektora, sve ljude, sredstva, informacije, veze i saradnike, i pred sve njih postavio samo jedan jedini zadatak: da istražuju, kopaju, prevrnu i nebo i zemlju ne bi li pronašli bilo kakvu kriminalnu aktivnost Mila Đukanovića. I kakav je rezultat te
sveopšte potrage? Ništa, nula, na veliko razočaranje srpske političke elite i kontraelite. Dakle, niko od Abazovića nije napravio četnika, kako se to sa kritičarima Abazovića sprda jedan njegov obožavalac iz redova srbijanskih liberalnih kolumnista. On je sam sebe pretvorio u četnika, on je self made četnik i sledbenik onog shvatanja političke borbe čiju suštinu čine, kako je govorio Draža Mihailović, „intriga, prevara, lukavstvo“. Njegov privilegovani politički saveznik je Demokratski front na čelu sa četničkim vojvodom Andrijom Mandićem, bliskim prijateljem Aleksandra Vučića. A njegovo privilegovano kafansko društvo je četnička omladina i veselo pevanje četničkih pesama. To što Abazović – on koji tako kontroliše bezbednosni sektor da ni muva ne može da uđe u Crnu Goru bez njegovog znanja – kasnije priča kako nije znao ko su ti momci sa kojima je terevenčio, to je deo njegovog standardnog obrasca vučenja za nos javnog mnjenja i u Crnoj Gori i uokruženju.

Sve ovo, dakle, kvalifikuje Abazovića da nastavi sa svojom mutnom rabotom, tako da nema mesta tugovanju. Aleksandar Vučić je jasno rekao da je Abazović više postigao za 100 dana nego njegovi prethodnici za deceniju, čime mu je dao mandat da sastavi i novu vladu Crne Gore.

(Gradski portal, Foto: mc.rs)