"Osniva političke i društvene pokrete usredsređene na antizapadne ideje"
Darja Dugina, ćerka ultranacionalističkog ruskog ideologa Aleksandra Dugina, ubijena je u subotu uveče u napadu automobilom bombom nedaleko od Moskve. Duginini poznanici rekli su da je auto koji je vozila pripadao njenom ocu i da je on verovatno bio meta.
Ko je Aleksandar Dugin?
Dugin (60) se dugo zalagao za ujedinjenje ruskog govornog područja i drugih teritorija u ogromno novo ruskoo carstvo, u koje želi da uključi Ukrajinu.
U svojoj knjizi „Osnovi geopolitike: geopolitička budućnost Rusije“ iz 1997. godine, Dugin je žestoko kritikovao uticaj SAD u Evroaziji i pozvao Rusiju da obnovi sopstveni autoritet u regionu, založivši se za razbijanje teritorija drugih nacija.
Ta knjiga je bila na spiskovima za vojnu lektiru, ali nema naznaka da je Dugin ikada imao direktan uticaj na rusku spoljnu politiku.
Duginov uticaj na predsednika Vladimira Putina bio je predmet spekulacija, a neki posmatrači situacije u Rusiji tvrde da je njegov uticaj značajan, dok ga mnogi nazivaju minimalnim. On nema zvanične veze sa Kremljom.
SAD su uvele sankcije Duginu 2015. jer je „odgovoran ili saučesnik u akcijama ili politikama koje ugrožavaju mir, bezbednost, stabilnost ili suverenitet ili teritorijalni integritet Ukrajine“.
U saopštenju u martu, Sekretarijat za finansije saopštilo je da je njegov Evroazijski savez mladih aktivno regrutovao pojedince sa vojnim i borbenim iskustvom da se bore u ime samoproglašene Donjecke Narodne Republike u istočnoj Ukrajini.
„Dugin kontroliše Geopolitiku, veb stranicu koja služi kao platforma ruskim ultranacionalistima za širenje dezinformacija i propagande usmerene na zapadnu i drugu publiku“, saopštilo je Ministarstvo finansija SAD.
Dugina je 2015. citirala gazeta.ru da je njegovo dodavanje na spisak sankcija SAD „bez presedana“ i da se sankcije uvode za „intelektualnu aktivnost koja ne krši zakone“.
Dugin nije odmah odgovorio na pitanja koja su mu poslata mejlom u nedelju na adresu navedenoj na sajtu Međunarodnog evroazijskog pokreta koji je on osnovao.
Politički pokreti
Duginova knjiga iz 1997. uvećala je njegov značaj. Početkom 1990-ih, on je suosnivač Nacional-boljševičke partije (NBP), koja je zastupala žestoko anticentrističke stavove i čija je uglavnom crvena zastava imala crni srp i čekić u središtu.
Dugin je napustio NBP oko deceniju pre nego što je 2007. proglašena „ekstremističkom organizacijom“ , a njeno delovanje u Rusiji zabranjeno.
On je nastavio da osniva političke i društvene pokrete usredsređene na uporne antizapadne ideje za budućnost Evroazije.
Dugin je kratko radio kao glavni urednik Cargrad TV, prokremljskog, pravoslavnog kanala u vlasništvu biznismena Konstantina Malofejeva. Malofejeva su sankcionisale Sjedinjene Države i Evropska unija 2014. zbog optužbi da je finansirao promoskovske separatiste koji se bore u Ukrajini, što on poriče.
Pišući na sajtu Cargrad u maju, Dugin je rekao da ruska „specijalna vojna operacija“ u Ukrajini zahteva hitne, „patriotske reforme“.
Napisao je da je potrebno uspostaviti „novu, večnu, pravu i duboku Rusiju“ da bi se privukao narod Ukrajine.
„Ukrajina može postati sastavni, organski deo ovoga“, napisao je on. „Ukrajinci moraju da shvate da ih pozivamo da stvore ovu novu, veliku silu. Kao i Beloruse, Kazahstance, Jermene, ali i Azerbejdžance i Gruzijce, i sve one koji ne samo da su bili i jesu sa nama, već će i biti“.
Ćerka ultranacionalističkog ruskog ideologa ubijena u napadu bombom.
(Glas Amerike/Rojters, foto: Wikimedia Commons)