Skip to main content

Advokatska komora Vojvodine obustavila rad na jedan dan – signal vlasti da nešto nije u redu u ovom društvu

Autonomija 27. нов 2024.
5 min čitanja

"Smatraju da je narušena vladavina prava i da su povređena određena ljudska prava"

Članovi Advokatske komore Vojvodine su u sredu obustavili rad na jedan dan. Kao razlog za tu odluku navode sistematsko i dugotrajno uplitanje izvršne vlasti u rad pravosuđa, pravno neutemeljene pripreme promena u krivičnom zakonodavstvu, lišavanje prava advokata da obavljaju svoju delatnost u punom obimu i bezuslovno u postupcima koji se vode pred Republičkim geodetskim zavodom, kao i proizvoljnu primenu represivnih mera protiv pojedinih učesnika protesta u vezi sa tragedijom na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Savet Advokatske komore Vojvodine je kao savetodavno telo donelo odluku i preporuku upravnom odboru komore da se ide u jednodnevnu obustavu rada, zato što smatraju da je narušena vladavina prava i da su povređena određena ljudska prava, objašnjava za N1 Članica Saveta AKV Tanja Arsić.

Garantovati ljudska prava

Arsić je naglasila da advokatura u preambuli kodeksa profesionalne etike advokata ima niz deklaracija i uputstava koji se tiču upravo rada pravosuđa, tuilaštva i ostalih državnih organa koji moraju raditi tako da bude poštovan zakon i da budu poštovana sva zagarantovana ljudska prava.

„U ovoj situaciji smatramo da je bilo uticaja na pravosuđe, ne kažemo da su naše kolege podlegle tom uticaju, ali je neopravdano dugo javnost bila uskraćena za informacije o ovom događaju. Kada imate ovakav događaj sa 15 žrtava u nekoliko sekundi, onda je zaista nužno da se obrati tužilaštvo i da iznese bar elementarne stvari, koje neće narušiti tužilačku istragu, a koje će građanstvu reći da se desilo nešto i da se u tom predmetu postupa“ izjavila je za N1 Tanja Arsić misleći na postupak u vezi sa istragom pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.

„Naš zadatak je da javno ukazujemo upravo na te anomalije u društvu i da štitimo ljudska prava. Mi podržavamo naše kolege da istraju u zakonitom radu i da zaista ne podležu pritiscima kako bi se očuvala vladavina prava“, dodaje članica Saveta AKV.

Vladavina prava počiva na podeli vlasti

Tanja Arsić ukazuje da vladavina prava počiva na podeli vlasti, što je vrlo osetljiv mehanizam.

„Mi moramo da se trudimo i dokazujemo i današnjim danom upravo govorimo svima: molim vas poštujte vladavinu prava. Trudite se da se postigne pravično zadovoljenje za žrtve, koje su nevino stradale zaista u nekoliko sekundi“, upućuje apel Arsić.

Ističe, da kada se donose propisi i zakoni, advokatura mora biti uključena, naročito kada su sistemski zakoni u pitanju, kao što je krivični zakonik. Napominje i da međunarodni ugovori, koje država Srbija zaključuje sa drugim državama za izgradnju objekata i infrastrukture moraju biti javni i dostupni javnosti na ocenu, jer je to u javnom interesu.

Tragedija u Novom Sadu uzdrmala građane

Tanja Arsić je u ime Saveta Advokatske komore Vojvodine izjavila saučešće svim porodicama žrtava tragedije koja se desila u Novom Sadu.

„To je zaista uzdrmalo celokupno građanstvo u Novom Sadu, a i u celom regionu, jer takav događaj u mirnodobsko vreme sa tolikim brojem žrtava zaista nije skoro zabeležen“, rekla je članica Saveta AKV, savetnica predsednika Međunarodne unije Advokata.

Dramatični uslovi pod kojima rade advokati

Potpredsednik Advokatske komore Vojvodine Laslo Joža opisuje za N1 da su konstatovali da su uslovi pod kojima rade advokati postali dramatični, a da pored toga ne mogu da ostanu nemi ni u pogledu ostalih problematičnih zbivanja u društvu.

Upliv izvršne vlasti u rad pravosuđa

„Na sednici UO AKV, koja je bila održana u petak, 22. novembra zaista smo identifikovali četiri tačke oko kojih se mogu formulisati naši zahtevi, odnosno upozorenja na postojeće negativne trendove. Ta prva tačka jeste sistematsko i dugotrajno uplitanje izvršne vlasti u rad pravosuđa, čega smo bili svedoci sada na najizrazitiji način povodom tragičnih događaja na žalezničkoj stanici u Novom Sadu, jer se stekao utisak da se prosto odgovorni ne traže na advekatan način. I to smo formulisali bez obzira na to da mi kao stručnjaci koji radimo otprilike na istim poslovima kao i pravosuđe, nama je jasno da se preko noći ne može očekivati rezultat od jedne krivične istrage. Međutim protek vremena je bio toliko dugačak da je to samo, po sebi predstavljalo jedno upozorenje, da postoji mogućnost da tu postoji upliv izvršne vlasti u rad pravosuđa“, izjavio je za N1 Laslo Joža.

Pravno neutemeljene promene krivičnog zakonodavstva bez uključivanja struke

Potpredsednik Advokatske komora Vojvodine osvrnuo se i na, kako kaže, na pravno neutemljene promene u krivičnom zakonodastvu.

„Mi smo tu identifikovali dva zakona čije izmene su u toku i koje izmene su dosta problematične. Radi se, kako o samom krivičnom zakoniku, tako i o zakoniku o krivičnom postupku. Pripremaju se ili se već nalaze u skupštinskoj proceduri takvi zakonski projekti, koji nisu prošli kroz filetere struke. Krivični zakonik se sada menja na osnovu inicijative 105 narodnih poslanika što nema sumnje da je legitimam pokušaj da se promeni krivični zakonik, međutim nema nikakve dileme da struka tu nije dala nikakav komentar, nije imala mogućnosti da da komentar“, konstatuje Joža.

On dodaje da je ranije postojala radna grupa za izmenu krivičnog zakonika, ali ta radna grupa nije završila svoj rad, odnosno nije mogla da završiti svoj rad.

„Prema tome ne radi se o namerama za poboljšanje krivičnog zakonika. Ono što vidimo iz nacrta izmena koji je sada na dnevnom redu narodne skupštine radi se o unazađivanju zaštite osnovnih ljudskih prava, jer umesto da se ide na dekriminalizaciju svega onoga što je u službi zaštite individualnih ljudskih prava, svedoci smo jednog suprotnog procesa, a osnovna prava na iznošenje mišljenja na izražavanje svog stava će biti pod lupom krivičnog progona“ upozorava potpredsednik AKV.

Korak unazad i u izmenama i dopunama zakonika o krivičnom postupku

„A drugi zakonski projekat biće izmene i dopune zakonika o krivičnom postupku, gde se opet pravi jedan korak unatrag, umesto toga da tužilaštvo bude u ulozi onoga, koji predlaže dokaze, koje treba da dokaže osnovanost optužnoga akta. Sada će se ta uloga navodno vratiti u ruke suda. Prema tome idemo natrag u već prevaziđena vremena kada glavni akter dokazivanja nisu stranke u postupku, a to su tužilaštvo i odbrana, već sud po istražnom načelu“, pojašnjava advokat Laslo Joža i dodaje da je po mišljenju struke to jedan veliki korak unazad.

Problemi i sa Katastrom

Advokati imaju veliki problem i sa radom Katastra. Joža podseća da je Katastar, iako je državni organ, zatvorio vrata pred svojim klijentima, odnosno pred građanima svoje zemlje, koji tvore ovu državu.

„Državni organ u fizičkom smislu ne dozvoljava pristup osim u izuzetnim i veoma retkim slučajevima građanima i to se odnosi i na advokate, jer mi pred katastar isto možemo pristupiti isključivo ukoliko zatražimo termin. Ukoliko želimo nešto da kažemo, lišeni smo toga, jer prosto ne možemo ostvariti linični kontakt sa osobom koja radi na konkretnom predmetu, a voleo bih podsetiti i na to da pogotovo u većim sredinama postoji odgroman zaostatak u zvaršavanju predmeta upisa svojine, odnosno drugih upisa u katastar nepokretnosti“ ukazuje potpredsenik AKV-a.

Proizvoljna primena represivnih mera protiv pojedinih učesnika protesta

Laslo Joža kaže za N1 da su advokati moralu da se osvrnu i na proizvoljnu primenu represivnih mera protiv pojedinih učesnika protesta.

„U prvom redu u Novom Sadu, ali bih voleo ukazati da nažalost taj primer nije usamljen ovih dana u Srbiji“, ocenjuje Joža.

„Shvatili smo da se približavamo veoma teškim i negativnim prekretnicama u razvoju našeg društva u funkcionisanju pravosuđa i u funkcionisanju društva uopšte. Zbog toga smo smatrali da je neophodno da jednim velikim iskorakom, odnosno određivanjem obustave rada u sredu stanemo pred javnost, i da tako signaliziramo nadležnima, nosiocima vlasti da nešto duboko nije uredu u našem društvu“, zaključuje za N1 potpredsednik Advokatske komore Vojvodine Laslo Joža.

(N1, foto: Autonomija)