Skip to main content

Da se ne zaborave žrtve genocida

Izdvajamo 11. јул 2011.
3 min čitanja

Osim komemorativnog skupa, u Potočarima će danas biti pokopano i 613 žrtava ubijenih u julu 1995. U Potočare će danas, pored članova porodica žrtvava, građana i bosanskohercegovačkih političkih lidera, doputovati i brojni međunarodni zvaničnici, ali se među prisutnima neće naći niko od zvaničnika iz Srbije.

Slika Srebrenice 11. jula i ove godine je ista kao i prethodnih – stotine iskopanih grobova i posmrtni ostaci identifikovanih, koji će danas biti pokopani, čekaju komemoraciju i verski obred, a među onima koji ih ispraćaju su njihove majke, očevi, deca…

Jasmina Mašić je jedna od mnogih Srebreničanki, koje gotovo svake godine ukopavaju nekog iz najbliže porodice. Njena životna priča je zastrašujuća.

„Ukopala sam dva brata i oca, i evo sad i trećeg brata. I još dvojicu traže“, kaže ona. Sam pogled na popis onih koji će danas biti ukopani još jednom ukazuje na strašne razmere zločina počinjenog u Srebrenici, naglašava direktor Memorijalnog kompleksa Mersed Smajlović.

 „Najmlađa žrtva je dečak koji je u momentu pogibije imao samo 11 godina, a najstariji je imao 82 godine. Danas će biti pokopana i jedna ženska osoba, koja je u momentu pogibije imala samo 20 godina“, kaže Smajlović.

 U Srebrenicu je sinoć doputovalo i više od sedam hiljada učesnika trodnevnog memorijalnog marša od Nezuka do Potočara, stazama Srebreničana koji su ’95 iz enklave pokušavali da dođu do Tuzle i na kojima su mnogi zauvek ostali. Među učesnicima ovogodišnjeg marša bio je i američki ambasador u Bosni i Hercegovini Patrik Mun, jedan od mnogobrojnih međunarodnih zvaničnika i predstavnika diplomatskog kora, koji će prisustvovati komemoraciji.

„Ne smemo dozovoliti da se ovi zločini koji su ovde počinjeni ponove na bilo kom drugom mestu“, poručio Mun.

Skupu u Potočarima, kako je ranije i najavljeno, neće službeno prisustvovati niko od zvaničnika Srbije. Međutim, predsednik Boris Tadić, koji je prošle godine 11. jula bio u Potočarima i odao počast žrtvama genocida, u nedelju je uputio poruku povodom godišnjice zločina u Srebrenici.

„To je dan kada posvećujući pažnju i poštovanje nevinim srebreničkim žrtvama mislimo i na sve ostale žrtve, kao što je i drugih dana obljetnica, kada su u pitanju žrtve u Bratuncu, Ovčari i bilo kom drugom mestu“, rekao je Tadić.

Među brojnim političkim predstavnicima biće i izaslanik predsednika Republike Srpske Milorada Dodika Miladin Dragičević. U Srbiji su genocid u Srebrenici obeležile jedino „Žene u crnom“, javnim čitanjem imena žrtava koje će sutra biti, dok je bivši gradonačelnik Novog Pazara, a sada predsednik Sandžačke narodne partije Mirsad Đerlek pozvao sve lokalne samouprave u sandžačkim opštinama da 11. jul – Dan sećanja na genocid u Srebrenici, proglase Danom žalosti. Đerlek smatra da bi taj datum kao Dan žalosti trebalo da se obeležava kao i u Bosni i Herecegovini. Komemoraciju će, kao i prethodnih godina, osiguravati veliki broj pripadnika Policije Republike Srpske, koja je već ranije pripremila operativni plan kako bi obeležavanje godišnjice genocida proteklo bez problema i incidenata.

Dodik: Već smo se izvinili

Predsednik RS Milorad Dodik izjavio da se RS već izvinila za Srebrenicu, ali da nije bilo izvinjenja drugih za zločine počinjene nad Srbima.
Dodik je u intervjuu bečkom listu „Standard“ ponovio da oseća žaljenje za sve žrtve tog rata i izrazio nadu da tako nešto više ne može da se desi.

Na pitanje da li će ove godine RS nekog poslati na komemoraciju u Potočarima Dodik je rekao da je pre par godina tadašnji predsednik RS Dragan Čavić bio tamo i javno se u ime RS izvinio za zločine.

„Svake godine su predstavnici naše vlade tamo. Međutim, ne verujemo da treba tamo da se izvinjavamo svake godine, zato što do sada nismo čuli izvinjenje druge strane“, kazao je Dodik, u intervjuu bečkom dnevniku „Standard“.

„Ne želim da govorim šta neko mora da čini ili ne. Samo kažem da je je to problem. Mi smo pokazali našu spremnost da se suočimo sa istinom. Drugi to nisu“, dodao je on.

On je istovremeno podsetio da u BiH postoje različita viđenja na istorijske činjenice vezane za rat devedesetih godina „tako da imamo četiri pisaca istorije, tri lokalna i jednog međunarodnog“, ali i napomenuo da veruje da će „korektni tokovi“ suđenja ratnim zločincima pomoći utvrđivanju istinitih činjenica o tome šta se dogodilo.

Dodik je dodao da je „potpuno jasno da je ono što se dogodilo u Srebrenici bilo nepotrebno“ i da „svakako ljudi koji su bili umešani u takve zločine nisu nikakvi heroji, već mogu biti samo zločinci“.

 (B92)