Skip to main content

LSV: Ukraden spomenik Lajošu Košutu u Novom Itebeju

Autonomija 03. apr 2015.
< 1 min čitanja

Pokrajinski poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Marton zatražio je danas od policije i nadležnih državnih organa da hitno pronađu počinioce koji su ukrali spomenik Lajošu Košutu u Novom Itebeju.
“Krađa ove biste prelazi nekakav puki vandalizam i bezobrazluk. Činjenica da je izvedena dva dana uoči katoličkog i reformatskog Usrksa šalje veoma lošu poruku”, naveo je Marton u saopštenju za javnost.
Dodao je da najmanje što državni organi mogu da urade jeste da hitno pronađu i najstrožije kazne počinioce.
SVM: Što pre naći počinioce
Savez vojvođanskih Mađara (SVM) u saopštenju izražava zaprepašćenje povodom vesti da je u Novom Itebeju ukradena Košutova bista, preneo je portal Vajdasag Ma.
SVM je podsetio na to da je bista postavljena 1904. godine, a da je nakon što je pucano na nju 1919. godine, ona čuvana u reformatskoj crkvi. Ponovo je postavljena 1941. godine i do sinoć je niko nije dirao. U saopštenju se navodi da duhovnu vrednost biste ništa ne može da nadoknadi.
SVM zahteva od policije da što pre pronađe počinioce i da oni se oni primerno kazne.
(Autonomija)