Palestinska uprava zvanično je promijenila svoje ime u država Palestina, na osnovu dekreta palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa.
Promjena naziva je odraz nedavnog unapređenja palestinskog statusa u Ujedinjenim narodima (UN), prenose u subotu izraelski mediji, javlja Tanjug.
Palestinske marke, oznake i zaglavlja pisama bit će promijenjeni u skladu s tom odlukom, najavila je palestinska novinska agencija Wafa.
Generalna skupština UN-a je 29. novembra velikom većinom glasova usvojila rezoluciju kojom se palestinski status od entiteta posmatrača unapređuje u državu nečlanicu, posmatrača, čime je de facto priznata palestinska državnost.
U decembru su organizacije UN-a palestinske zvaničnike počele označavati kao predstavnike države Palastine.
Prvi konkretan potez
Paletinska uprava je formirana 1994. godine na osnovu privremenog sporazuma o miru između Izraela i Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO), potpisanog u Bijeloj kući septembra 1993. godine.
Bilo je predviđeno da to bude osnova buduće palestinske države. Međutim, nakon što je 2000. godine izbio drugi palestinski ustanak, intifada protiv izraelske okupacije i pregovori s Izraelom prekinuti, njen status je ostao isti.
Palestinska uprava je od sredine 2007. godine upravljala samo Zapadnom obalom, pošto je Hamas silom preuzeo kontrolu u pojasu Gaze od rivalskog Fataha.
Promjena naziva je simbolična, ali je taj potez prvi konkretan koji je Abbas preduzeo od unapređenja palestinskog statusa.
On i drugi palestinski lideri nagovijestili su i mogućnost ulaska u Međunarodni krivični sud (MKC), gdje bi mogli tužiti Izrael za ratne zločine.
Promjena naziva poklopila se s proslavom 48. godišnjice osnivanja Abbasovog Fataha ne samo na Zapadnoj obali, već i u pojasu Gaze, i to prvi put na toj teritoriji poslije nešto više od pet godina.
(Al Jazeera)