Skip to main content

Godinu dana bez psa Done, pomen na raskrsnici na kojoj je ubijena

Građani 23. jan 2026.
< 1 min čitanja

"U svetu koji najviše voli da spava, Dona je bila budna uz nas na ulicama"

Zborovi Novog Sada pozvali su građane da im se sutra pridruže u obeležavanju godišnjice ubistva blokadnog psa Done.

Pas je pregažen 24. januara 2025. godine na raskrsnici Bulevara Evrope i Futoške tokom protestne šetnje. Donu je pregazilo vozilo Kliničkog centra Vojvodine, koje je prethodno pušteno da prođe pre kolone koja se kretala bulevarom. Vozač se, nakon što je udario psa, nije zaustavljao, a Dona je preminula ubrzo nakon udarca.

Ovaj događaj izuzetno je uzrujao građane Novog Sada, a snimak događaja obišao je društvene mreže.

KCV je suspendovao vozača do okončanja disciplinkog postupka. Disciplinski postupak je pokrenut i protiv koordinatora voznog parka.

Protiv vozača je podneta krivična prijava, a Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu ju je odbacilo.

Gradska uprava za kulturu je odbila zahtev za oslikavanje murala sa Doninim likom sa obrazloženjem da slika ima političku konotaciju.

„U svetu koji najviše voli da spava, Dona je bila budna uz nas na ulicama. Pamtimo je, jer je solidarnost jedina prava linija koju povlačimo kroz ovaj haos“, navode zborovi u objavi na društvenim mrežama.

U subotu, 24. januara u 14 časova zborovi organizuju okupljanje na raskrsnici gde je Dona ubijena.

„Stajaćemo u tišini – za Donu, za sve napuštene i za sve nas kojima je svačiji život vredan“, navode Zborovi.

Pozvali su građane da im pošalju fotografije svojih ljubimaca sa protesta ili fotografije same Done.

Fotografije građani treba da pošalju privatnom porukom na instagram nalog Zborovi Novog Sada ili na mejl nszbor@gmail.com.

Od prikupljenih slika napraviće kolažni video kao svedočanstvo zajedničke borbe.

(Razglas news, foto: Autonomija)