Skip to main content

(FOTO, VIDEO) Studenti: Profesor Alanović je prvi dekan u istoriji koji je na svoje studente poslao policiju

Vojvodina 02. dec 2025.
3 min čitanja

Studenti su najavili da nastavljaju sa svojom borbom

Studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu povodom godišnjice početka blokade tog fakulteta organizovali su danas protestni skup u holu fakultetske zgrade, sa kojeg su uputili oštre kritike na račun dekana Milivoja Alanovića.

“Profesor Milivoje Alanović je prvi dekan u istoriji univerziteta koji je poslao policiju na svoje studente i profesore”, kazali su studenti u obraćanju preko megafona, što su okupljeni propratili jakim zvižducima i uzvicima “Ua!” na račun dekana.

Podsetili su da je policija 5. septembra uveče vršila brutalno nasilje, zbog čega su mnogi studenti i profesori zadobili teške povrede.

“Petog septembra ispaljeni su gumeni meci i zabranjeni CN gas na okupljene”, naveli su studenti

Najavili su da će nastaviti sa borbom uključujući i borbu protiv “takozvanih studentskih predstavnika” u Studentskom parlamentu.

“Ako želimo da uredimo državu, moramo prvo srediti naše dvorište. Vidimo se na izborima za Studentski parlament”, poručili su i optužili sadašnje studentske predstavnike da su “nelegitimni” i da netransparentno troše sredstva kojima raspolažu.

Profesor Goran Rujević rekao je da svaka borba za bolje sutra izgleda uzaludno zato što po definiciji rezultati dolaze tek sutra.

“Nemojte izgubiti nadu i nemojte izgubiti svoj zamah. Istrajte u tome, zaista hvala vam!”, poručio je Rujević.

Studenti su potom otišli ispred kancelarija Dekanata, gde su dekanu Alanoviću i prodekanu za finansije Dejanu Pajiću puštali dečju pesmicu „Mama voli bebu“.

Nakon posete Alanoviću i Pajiću, studenti su otišli i do prostorija Studentskog parlamenta, kako bi izrazili nezadovoljstvo njegovim radom.

Pozvali su studente da svakog ponedeljka i svake srede učestvuju na plenumu, kako ne bi neko odlučivao umesto njih.

Takođe, svakog petka na raskrsnici Stražilovske i Bulevara cara Lazara održavaće 16 minuta tišine u 11:52.

Na kraju protesta u holu je održano 16 minuta tišine za žrtve pada nadstrešnice na Železničkoj stanici.

Studente je tokom protesta snimao zaposleni u tehničkoj službi fakulteta Svetozar Simić.

Blokada Filozofskog fakulteta prekinuta je krajem avgusta meseca, kada su dekan i grupa profesora i zaposlenih na fakultetu preko noći upali na fakultet i iz njega isterali studente.

Potom je poslovodstvo fakulteta pozvalo naoružanu policiju, koja je u zgradi Filozofskog fakulteta ostala dve sedmice.

Ispred zgrade fakulteta održavale su se demonstracije, a najmasovnije su bile 5. septembra, kada je policija intervenisala, tukla studente, profesore i građane, bacala na njih suzavac i zabranjeni CN gas.

Blokadu Filozofskog fakulteta 2. decembra prošle godine predvodila je organizacija Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV).

Jedan član STAV-a, student Lazar Dinić, proveo je više od sedam meseci u zatvorskom i potom u kućnom pritvoru pod optužbom za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka Srbije.

Još šest aktivista STAV-a nalazi se u egzilu jer su se u trenutku hapšenja, polovinom marta ove godine, nalazili u inostranstvu, gde su i danas.

I njima se sudi u odsustvu za navodni pokušaj rušenja ustavnog poretka.

To su Mila Pajić, Doroteja Antić, Anja Pitulić, Branislav Đorđević, Jovan Dražić i Dejan Bagarić.

Svima njima se sudi na osnovu audio snimka koji je BIA prvo dostavila režimskim televizijama, a potom i tužilaštvu.

Njihovi branioci su u više navrata ocenili da je reč o „politički montiranom procesu“.

(Autonomija)