"Ono što najavljuje deklaracija Srpskog sveta predstavlja opasnost"
Bosna i Hercegovina (BiH) i Crna Gora se suočavaju s „istim velikodržavnim pretenzijama iz Srbije“, ocenjeno je na konferenciji „Odnosi Bosne i Hercegovine i Republike Crne Gore – otvorena pitanja i perspektive“ koja je danas počela u Sarajevu.
Predsednik Helsinškog komiteta u Crnoj Gori Miodrag Vlahović je ocenio da se obe zemlje suočavaju s „pitanjem opstanka kao građanske demokratske strukture“ i s pitanjem svoje evroatlanske perspektive, prenela je novinska agencija Fena.
On je ocenio da je BiH „ključ Zapadnog Balkana jer se situacija u njoj reflektuje na sve susedne zemlje“.
„Ako u jednom društvu primenite laž da narodi ne treba i ne mogu da žive zajedno, onda imate vrlo negativnu reperkusiju na susedna društva, jer ako narodi ne mogu da žive zajedno u BiH, zašto bi mogli da žive zajedno u Crnoj Gori“, kazao je Vlahović.
Predsednik „Foruma parlamenataraca BiH 1990“ Miro Lazović ocenio je da su zajednički problemi koje imaju BiH i CG „transportovani iz Srbije“ i da je ova godina potekla „u pokušaju Srpskog sveta“ – „politike iz Beograda“ da u BiH kroz deklaraciju Svesrpskog sabora „proizvede određene probleme“.
Dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Radoman izjavio je da su odnosi BiH i Crne Gore decenijama na izuzetno visokom nivou, a da je zajednički problem „destruktivna velikodržavna i hegemonistička politika koja dolazi iz Beograda“.
Zamenik predsednika „Veća kongresa bošnjačkih intelektualaca“ Kasim Trnka je naglasio da „ono što najavljuje deklaracija Srpskog sveta“ predstavlja opasnost i za BiH i za Crnu Goru.
Po njegovim rečima, to je „projekat koji je do detalja razrađen i koji se, nažalost, već efektivno ostvaruje i u Republici Srpskoj i u Srbiji, a prvenstveno je usmeren protiv BiH, pa dobrim delom i protiv Crne Gore“.
Organizatori ovog skupa u Sarajevu su „Veće Kongresa bošnjačkih intelektualaca BiH“, Hrvatsko narodno veće BiH, Srpsko građansko veće BiH, Forum parlamentaraca BiH 1990, Jevrejsko kulturno-prosvetno i humanitarno društvo La Benevolencija, Centar za promociju civilnog društva i Fondacija Pravda za BiH.
(Beta/foto: Autonomija)