"Negiranje zločina koja su iznijeli, ali i salve uvreda novinarima, mora dovesti do uključivanja nadležnih organa u istragu"
Iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida i Udruženja “Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa” upućen je poziv pravosudnim institucijama u Bosni i Hercegovini da pokrenu istragu protiv predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika zbog negiranja genocida, prenosi Anadolija.
“Nakon jučerašnjih skandaloznih izjava predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika, pozivamo Tužilaštvo BiH kao i tužilaštva u Federacije BiH da u skladu sa svojim nadležnostima provedu istragu protiv istih. Negiranje zločina koja su iznijeli, ali i salve uvreda novinarima, posebno iskazane prema novinarki N1 TV, mora dovesti do uključivanja nadležnih organa u istragu, u protivnom će vokabular primitivaca postati praksa, a ponižavanje žrtava i svih ostalih uzor”, navode iz udruženja.
Udruženja traže da Ministarstvo pravde BiH, preko Ministarstva vanjskih poslova BiH obavijesti Međunarodni sud pravde u Den Hagu i Ujedinjene nacije o negiranju presude suda iz februara 2007. godine “od predsjednika Srbije na teritoriji BiH, kojom je Srbija proglašena odgovornom za nesprječavanje i nekažnjavanje genocida u Srebrenici”.
Vučić povrijedio Krivični zakon BiH
Vučić je u utorak prilikom obilaska Privrednog sajma u Mostaru izjavio da je “pred Međunarodnim sudom pravde utvrđeno da Srbija ni na koji način nije odgovorna za navodni genocid u Srebrenici”.
Iz udruženja žrtava kažu da je na ovaj način predsjednik Srbije povrijedio Krivični zakon Bosne i Hercegovine, koji je dopunjen odlukom visokog predstavnika o negiranju presuda međunarodnih i domaćih sudova i negiranju zločina genocida i zločina protiv čovječnosti.
“Zahtijevamo da državni organi obavijeste Međunarodni sud pravde i UN, da predsjednik Srbije ne poštuje presude najvišeg svjetskog pravnog autoriteta”, istakli su iz udruženja.
Napetosti zbog rezolucije u Srebrenici
Odluka o razmatranju prijedloga rezolucije o Srebrenici pred Generalnom skupštinom UN-a izazvala je nove napetosti u odnosima između Beograda i Sarajeva, ali i u samoj BiH.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je najavio da će putovati u New York i tamo pokušati učiniti sve što može ne bi li spriječio usvajanje rezolucije, iako priznaje kako su mali izgledi da u tome uspije.
Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i Željko Komšić najavili su u četvrtak u Sarajevu svoj odlazak u New York, povodom najave usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Rezolucija o Srebrenici podrazumijeva odluku da se 11. juli svake godine obilježava kao međunarodni dan sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici 1995.
Predlagači rezolucije o genocidu u Srebrenici su Njemačka i Ruanda.
(AJB, Foto: Beta)