Skip to main content

Zašto se femicid tretira kao obično, a ne kao teško ubistvo

Građani 14. јан 2024.
2 min čitanja

"Ozbiljno nepoverenje žena u institucije"

Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra i Una Zečeveć Šeparović iz Inicijative „Spasi me“ ističu važnost uvođenja femicida kao posebno krivično delo, pre svega kako se ne bi više u sudskoj praksi tretiralo kao obično, već kao teško ubistvo.

Komentarišući da je Vlada Hrvatske uputila u Sabor predlog izmena Krivičnog zakona po kome se femicid uvodi kao novo krivično delo, Zečević Šeparović ističe da će to najviše doprineti tome da takvo ubistvo kvalifikuje kao teško, a ne kao obično ubistvo.

„Hrvatska time uvodi mere radi sprečavanja kaznenih dela nasilje nad ženama i femcida kao najekstremnijeg oblika nasilja, posebno zato što do sada u prksi ubistvo žena nije tretirano kao teško ubistvo i gde je zaprećena manja kazna. Izdvajanjem ovog dela biće lakše tužiocima, sudijama da ga klasifikuju na pravilan način“, objasnila je Zečevič Šeparović u emisiji „Novi dan“.

Macanović ističe da Srbija boluje od istih bolesti kao i pravosuđe u Hrvatskoj i da, kako je navela, stalno se vraćamo na to kako naši tužioci ne kvalifikuju ubistvo žena kao teško ubiastvo, već ga tretiraju kao obično ubistvo, jer je njima tako lakše, odnosno imaju manje posla.

To je poražavajuće, da imate malo tužioca Višeg tužilaštva u Srbiji koji u ovim slučajevima hoće da idu na klasifikaciju teškog ubistva. I mi imamo zabrinutost da ukoliko se femicid uvede kao posebno krivično delo da li će se to primenjivati. U tom slučaju opet će tužioci morati da dokazuju tu posebnu okolnost zbog čega to nije obično ubistvo nego femicid“, ukazala je Macanović.

Na pitanje kako bi kod nas trebalo da bude definisan femicid da bi bilo jasno tužiocima, Macanović ističe da nije problem u razumevanju , nego u dokazivanju.

„Nije problem da oni to ne razumeju, problem je što treba dokazati da je taj neko ko se sumnjiči za to krivično delo to zaista i uradio. I onda imate te druge kvalifikovane okolnosti koje treba uzeti u obzir da bi to delo bilo femcidi“, objasnila je.

Međutim i pored navedenog, kako ističe, postoji strah da i ukoliko bude jasno definisano ukoliko je tužiocima potrebno dodatno dokazivanje da se radi o femicidu onda se neće primenjivati.

„U većini slučajeva vraćaćemo se na ono što imamo sada, a to je da femicid tretiramo kao obično ubistvo“, ocenila je Macanović.

Ona takođe ističe, da postoji i odgovornost sudija koji su često blagonakloni prema učiniocima i da postoji nesrazmeran odnos onoga šta je neko učinio i kakvu je kaznu dobio.

„Pitanje je i stavova u našem društvu da li nam treba ovo krivično delo, većina bi rekla da nema potrebe, jer već imamo krivično delo za obično ubistvo i zbog toga bi kod nas možda i teže nego u Hrvatskoj femicid prošlo kao posebno krivično delo“, smatra Macanović.

„Za žene je upravo taj partnerski odnos, porodični odnos najopasniji da budu ubijene i zbog toga akcenat treba da bude na tome i zbog toga se toliko insistira da bi se ukazalo koliko fenomen preovladava i kako ga treba rešiti. Mi imamo jako veliki borj žena koje su ubijene, a da nisu prijavile nikada nasilje, takođe imamo ozbiljno nepoverenje žena u institucije“, ocenila je sagovornica N1.

Zečeveć Šeparović ističe koliko je bitna edukacija o femicidu i njegovoj važnosti da se uvede kao posebno krivično delo.

„Teško je nama na Balkanu sa još uvek tim preovladajućim patrijahalnim stavovim to postići brzo, ali mislim da će godnama razgovora o tome i uvđenjem ovih mera doći do smanjenja broja nasilja na da ženama“, zaključila je.

(N1/foto: Autonomija)