Vojvođanske barikade ispod radara
EL KLASIKO: Toliko sam slušao o „El klasiku“ somborske područne lige, duelu fudbalskih klubova iz Riđice i Stanišića, da sam onomad morao to uživo da doživim. Decenijama unazad u tim mestima fudbal se tretirao tek kao nastavak međumesnog rivaliteta samo drugim sredstvima.
ŽESTINA: Naravno da se ne sećam rezultata, ali vrlo dobro pamtim količinu incidenata na terenu, ništa manje i na tribinama. Policija je imala pune ruke posla, nakon njih i lekari.
SVUDA: Sličnih suparništava ima svuda po Vojvodini. I sami sigurno znate za takve slučajeve, čak i ako ta mesta nemaju fudbalske klubove u istoj ligi.
TAMIŠ: Uzmimo, na primer, Orlovat i Tomaševac. Zvanično ih već vekovima deli samo reka Tamiš, ali je rivalitet toliki da se, reče mi prijatelj iz Tomaševca, tradicija međusobne makljaže momaka iz tih sela bukvalno prenosi s kolena na koleno.
INTENZITET: Ne znam da li je intenzitet rivaliteta vremenom oslabio u Riđici i Stanišiću, ali, evo, brakovi mladih iz Orlovata i Tomaševca, rekoše mi, više ipak nisu retkost. A kad dođe vreme da se pokaže ko je selo bolje, za to im i dalje služe banatske šore. Uglavnom.
PREPREKE: Biva to da zajednička nevolja hoće da ujedini i najratobornije susede. Odskora betonske barijere na prilazu mostu na Tamišu onemogućavaju drumski saobraćaj, iako je odavno zabranjen. Sve dosadašnje prepreke na mostu meštani, i jedni i drugi, lako su uklanjali; s ovom poslednjem bome nije lako.
SOJ: Takvog su iz oba sela soja: kad im se neće da prevaljuju četiri kilometra do susednog sela – neće im se, niko ih na to neće naterati. E al kad im neko drugi to ne dozvoljava, tad se iz oba sela okupe da protestuju – kod barikada na tamiškom mostu.
KOMJUT: Zbog nje sad ovi što, kako se to kaže, komjutuju svakodnevno između dva mesta moraju da putuju naokolo a da im niko ne uvažava ni dodatne troškove ni dodatno vreme provedeno u putu.
POVERENJE: Pristali bi na to meštani oba mesta samo kad bi mogli da poveruju u priču da je skoro vek i po stari most u tako lošem stanju da je nebezbedno prelaziti ga. Automobilom. Dočim je vozovima s natovarenim materijalom za obližnju fabriku u izgradnji – i dalje omogućeno!
MOST II: Nedavno sam pisao o meštanima salaškog naselja kod Sombora koji su svakodnevno protestovali jer im je zbog rekonstrukcije mosta preko Kišovog kanala bila prekinuta najbliža komunikacija do grada: morali su zaobilaznim putem sve dok im nije konačno stigao davno obećani pontonski most.
PRIORITETI: Sećate se, došli jedno veče Somborci da im pruže podršku, a ovih ih oterali. Domaćini nisu bili spremni na to da se glasnije čuje koliko su takvi kao oni prečesto veoma nisko na listi prioriteta. Koliko o njihovim potrebama baš niko ne haje.
(NE)VAŽNI: Ako si spreman da svaki put oćutiš, da se ne zameriš vlastima, sleduju ti zaobilazni i duži putevi. Verovatno čak i ako protestuješ nasred mosta na Tamišu, s komšijama s kojima deliš rivalitet. Ali, barem pokazuju da imaju još nešto zajedničko – nespremnost na pristajanje. Da su njihovi problemi nevažni.
(Autonomija, foto: N1)