Skip to main content

Obeležen Dan sećanja na deportaciju novosadskih Jevreja

Vojvodina 26. апр 2023.
< 1 min čitanja

Na kraju Drugog svetskog rata, u Novom Sadu je ostalo samo 20 Jevreja od nekoliko hilljada, koliko ih je bilo

Jevrejska opština Novi Sad obeležila je danas 79. godišnjicu deportacije novosadskih i bačkih Jevreja u koncentracione logore, a najviše u Aušvic.

Predsednik Jevrejske opštine Novi Sad Mirko Štark objasnio je da je na kraju Drugog svetskog rata u Novom Sadu ostalo samo nekoliko stotina Jevreja, od kojih se jedan deo zajednice iselio u Izrael.

“Preostali, odnosno njihovi potomci čine jezgro današnje Jevrejske opštine Novi Sad. Mi ponosno čuvamo naše običaje, tradiciju i uspomenu na naše tragično preminule sunarodnike. Deportacija predstavlja težak događaj za svakoga od nas, ali istovremeno i važnu lekciju da moramo da budemo zajedno u borbi protiv sveke vrste nasilja, zla i diskriminacije”, rekao je Štark.

Tokom Drugog svetskog rata populacija od nekoliko hiljada novosadskih Jevreja skoro je nestala.

U januarskoj fašističkoj Raciji 1942. godine, fašisti su ubili više od 800 Jevreja.

Pored toga, tokom celog rata oni su deportovani i ubijani, a nekoliko meseci pre kraja Drugog svetskog rata, 26. aprila 1944. godine, oko 1900 Jevreja, uglavnom žena, dece i starijih ljudi iz novosadske Sinagoge odvedeni su u koncentracione logore.

Na kraju Drugog svetskog rata, u Novom Sadu je ostalo samo 20 Jevreja, a u narednim mesecima vratilo se još nekoliko stotina njih koji su rat proveli u partizanima, izbeglištvu ili u logorima širom Evrope.

Nakon rata, veliki broj preživelih se iselio u Izrael.

Mirko Štark, kao i zamenik gradonačelnika Novog Sada Igor Crnobarac i predsednica Skupštine grada Novog Sada Jelena Marinković Radomirović, predstavnici Pokrajinske vlade i predstavnici SUBNOR-a položili su vence kod spomen-ploče na novosadskoj Sinagogi.

(Autonomija, foto: dpa)