"Djevojčicama su zabranili srednju školu, ženama su zabranili većinu poslova i naredili im da u javnosti nose odjeću od glave do pete"
Turska i Saudijska Arabija kao države s muslimanskom većinom osudile su odluku talibanskih vlasti da zabrane ženama pristup univerzitetima, dok je dvadesetak žena organizovalo proteste na ulicama Kabula u četvrtak, 22. decembra.
Kao još jedno izražavanje protesta lokalno, nekoliko afganistanskih igrača kriketa, inače izuzetno popularnog sporta u ovoj zemlji, osudilo je zabranu odlaska žena na univerzitete. Kriket je iznimno popularan sport u Afganistanu, a igrači imaju stotine hiljada pratioca na društvenim mrežama.
Talibanski lideri ranije su ove sedmice naredili ženama da prestanu s pohađanjem privatnih i javnih univerziteta. Ova zabrana je stupila na snagu odmah i traje do daljnjeg.
Glasnogovornik Ministarstva visokog obrazovanja, Ziaullah Hashmi, na Twitteru je četvrtak napisao da će se ove sedmice konferencija za novinare kako bi se objasnio taj potez.
Uprkos početnom obećanju umjerenije vladavine koja poštuje prava žena i manjina, talibani su naširoko primijenili svoje tumačenje islamskog zakona ili šerijata otkako su preuzeli vlast u avgustu 2021.
Djevojčicama su zabranili srednju školu, ženama su zabranili većinu poslova i naredili im da u javnosti nose odjeću od glave do pete. Ženama je takođe zabranjen pristup parkovima i teretanama. U isto vrijeme, afganistansko društvo, iako uglavnom tradicionalno, u posljednje dvije decenije bilo je sve otvorenije za obrazovanje djevojaka i žena.
Posljednje osude zabrane odlaska na univerzitete za žene stigle su iz Turske i Saudijske Arabije.
Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu rekao je 22. decembra da zabrana nije „niti islamska niti humana„.
Govoreći na zajedničkoj konferenciji za medije sa ministrom Jemena, Cavusoglu je pozvao talibane da povuku svoju odluku.
„Koja je šteta od obrazovanja žena? Kakvu štetu može učiniti Afganistan?“ rekao je Cavusoglu. „Postoji li islamsko objašnjenje? Naprotiv, naša vjera, islam, nije protiv obrazovanja, naprotiv, on potiče obrazovanje i nauku.“
Saudijska Arabija, koja je do 2019. provodila sveobuhvatna ograničenja putovanja žena, zapošljavanja i drugih ključnih aspekata njihovog svakodnevnog života, uključujući vožnju, takođe je pozvala talibane da promijene kurs.
Saudijsko ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je „čuđenje i žaljenje“ zbog toga što je afganistanskim ženama uskraćeno univerzitetsko obrazovanje. U izjavi od 21. decembra uveče, ministarstvo je reklo da je odluka „zapanjujuća u svim islamskim zemljama“.
Prethodno je odluku osudio i Katar, koji se angažovao s talibanskim vlastima.
U glavnom gradu Kabulu, dvadesetak žena izašlo je na ulice 22. decembra, skandirajući na dari jeziku za slobodu i jednakost. „Sve ili ništa. Ne bojte se. Zajedno smo“, uzvikivale su.
Uprkos obećanjima da će blaže vladati kada su preuzeli vlast u avgustu prošle godine, talibani su pojačali ograničenja za žene u brojnim oblastima, i pored osuda međunarodne zajednice.
(Radio Slobodna Evropa, foto: Beta-AP)