Kina i Indija nisu pristale da budu uz Rusiju u njihovom prijedlogu rezolucije o humanitarnoj krizi u Ukrajini, javlja Ivica Puljić, reporter Al Jazeere.
Podaci kojima raspolažu Ujedinjeni narodi kažu da je 1.900 civila stradalo od početka ruske invazije na Ukrajinu.
Stvarna brojka je veća, izjavila je podsekretarica UN-a na sjednici Vijeća sigurnosti. UN upozorava na pogoršanje humanitarne situacija, te napominje da raste broj civilnih žrtava, iako bi, kako je naglašeno, civili morali biti zaštićeni. Upozoravaju da je humanitarna situacija u okupiranom Mariupolju sve gora, a svakodnevne borbe onemogućavaju spasilačke akcije.
UN je dosad registrirao 726 poginulih, uključujući 52 djece. 1.174 osobe su ranjene, među kojima je 63 djece.
Ambasador Rusije pri Ujedinjenim narodima optužuje zapadne zemlje da vode kampanju laži usmjerenu protiv Rusije.
Rusija povlači glasanje o njihovom prijedlogu u UN-u o Ukrajini
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija neće glasati u petak o pozivu za pristup pomoći i zaštiti civila u Ukrajini koji je izradila Rusija, a ruski izaslanik u UN-u optužio zapadne zemlje za kampanju „pritiska bez presedana“.
Diplomate su rekli da bi ruski potez propao s obzirom da bi se većina 15-članog vijeća vjerovatno uzdržala od glasanja o nacrtu rezolucije jer se u njemu ne govori o odgovornosti niti priznaje rusku invaziju na njenog susjeda niti se zalaže za prekid borbi ili povlačenje ruskih trupa.
„Mnoge kolege iz mnogih delegacija govore nam o neviđenom pritisku zapadnih partnera, da im zavrću ruke, uključujući ucjene i prijetnje“, rekao je u četvrtak ruski ambasador u UN-u Vasilij Nebenzia.
Govoreći na sastanku Vijeća o humanitarnoj situaciji u Ukrajini, kojeg su zatražile zapadne članice, Nebenzia je rekao: „Shvatamo koliko je tim zemljama teško da izdrže ovu vrstu napada.“
Američka ambasadorica pri Ujedinjenim nacijama Linda Thomas-Greenfield rekla je Reutersu nakon sastanka: „Jedini ljudi koji ovdje zavrću ruke su Rusi i moraju ako žele da ih neko podrži.“
Nebenzia je rekao da je Rusija umjesto toga zatražila sastanak Vijeća u petak – kada je bilo zakazano glasanje – kako bi se razgovaralo o „američkim biolaboratorijima u Ukrajini koristeći nove dokumente koje smo dobili tokom specijalne vojne operacije“.
Na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a o istom pitanju prošle sedmice, koji je također zatražila Rusija, Thomas Greenfield rekao je da ne postoje ukrajinske laboratorije za biološko oružje koje podržavaju Sjedinjene Države. Ujedinjene nacije su također saopštile da nemaju dokaza da je Ukrajina imala program biološkog oružja.
Rusija svoju invaziju na Ukrajinu naziva „specijalnom vojnom operacijom“ usmjerenom na ukrajinsku vojnu infrastrukturu. Moskva negira da je napala civile.
Agencija Ujedinjenih nacija za ljudska prava zabilježila je 726 smrtnih slučajeva, uključujući 52 djece i 1.174 povrijeđene osobe, uključujući 63 djece, između 24. februara i 15. marta, izjavila je u četvrtak Vijeću sigurnosti šefica za politička pitanja UN-a Rosemary DiCarlo.
„Stvarni broj je vjerovatno mnogo veći“, rekla je ona.
„Većina ovih žrtava uzrokovana je upotrebom eksplozivnog oružja sa širokim udarnim područjem u naseljenim područjima. Stotine stambenih zgrada su oštećene ili uništene, kao i bolnice i škole“, rekla je DiCarlo.
„Veličina civilnih žrtava i uništenje civilne infrastrukture u Ukrajini ne može se poreći. To zahtijeva detaljnu istragu i odgovornost,“ rekla je ona.
Svjetska zdravstvena organizacija potvrdila je 43 napada na zdravstvene ustanove u Ukrajini u kojima je poginulo 12 osoba i povrijeđeno više desetina, uključujući zdravstvene radnike, rekao je Vijeću sigurnosti generalni direktor SZO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„U svakom sukobu, napadi na zdravstvenu zaštitu predstavljaju kršenje međunarodnog humanitarnog prava“, rekao je Tedros.
(Al Jazeera / Slobodna Evropa, Foto: Pixabay)