Skip to main content

Šabić: Ustupanje ličnih podataka Pošta.net Telekomu je nesumnjivo protivpravno

Info 17. окт 2021.
2 min čitanja

Advokat Rodoljub Šabić ocenio je danas da događanja u vezi sa nedavno objavljenim preuzimanjem „Pošta.net“ od strane „Telekoma“ predstavljaju flagrantan primer“ istovremenog vređanja i prava građana na zaštitu podataka o ličnosti i prava javnosti na obaveštenost.

„‘Pošta’ je, ustupajući ‘Telekomu’ lične podatke svojih korisnika povredila njihova prava i prekršila Zakon o zaštiti podataka o ličnosti. Bila je dužna da korisnike usluga prethodno obavesti o svojoj nameri i da zatraži i pribavi njihovu saglasnost . Bez takve, prethodne saglasnosti ustupanje ličnih podataka ‘Telekomu’ je nesumnjivo protivpravno“, rekao je Šabić za agenciju Beta.

Šabić, koji je i bivši Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, ocenio je da su potezi kao što je prodaja „Pošta.net“, bez tendera i za nepoznatu cenu, odnosno „potpuna netransparentnost transakcije“, nespojivi sa odgovornim raspolaganjem javnim resursima.

„Oni otvaraju brojna pitanja, od formalne zakonitosti preko ekonomske opravdanosti do nelojalne konkurencije kao mogućeg motiva“, kazao je Šabić.

Prema njegovim rečima, ta pitanja i javno iznete kritike i sumnje, kao i upozorenja da je prodaja bez tendera opasan presedan u poslovanju javnih preduzeća i da se cena krije jer je pre dve godine odbijena „gotovo dvostruko veća ponuda druge kompanije“, traže odgovore.

„Vlada Srbije i dva državna preduzeća uskraćivanjem odgovora i relevantnih informacija, svakako ne otklanjaju sumnje, naprotiv – pothranjuju ih“, ocenio je Šabić.

Bivši poverenik je istakao i da je dodatni problem to što naknadne izjave direktora oba preduzeća izazivaju „potpunu konfuziju u vezi sa tim šta uopšte stoji iza ove transakcije“.

„Apsurdno je da direktor ‘Telekoma’ tvrdi da je ta kompanije od ‘Pošta.net’ kupila ‘infrastrukturu u vezi sa kablovskim i internet servisom’ a da v.d. direktora ‘Pošte’, istovremeno tvrdi da ‘optička infrastruktura nije na prodaju’ i da još prodaju bez tendera opravdava tvrdnjom – ‘dobili smo mišljenje Ministarstva finansija da se ne radi o javnoj svojini, obzirom da nisu prodata nikakva sredstva već se radi o korisnicima, a korisnici nisu javna svojina'“, kazao je Šabić.

On se zapitao da li se pompezno objavljen posao dva državna preduzeća svodi na „nezakonitu trgovinu ličnim podacima građana, bez njihove saglasnosti, ali uz blagoslov ministarstva finansija“, ili je ipak u pitanju „nešto još gore“.

„Šta god da je u pitanju Vlada Srbije dužna je građanima Srbije, pravim vlasnicima tih preduzeća, objašnjenje o čemu se zapravo radi“, rekao je Šabić.

(Beta foto: Medija centar Beograd)