Sociološkinja Janja Beč Nojman izjavila je danas, povodom presude o doživotnom zatvoru ratnom zločincu Ratku Mladiću, da je formalna pravda doprinela da se više ne ćuti o zločinima, ali je dodala da je u Srbiji na delu veoma jako poricanje ratnih zločina i genocida iz devedesetih godina 20. veka.
“Vlast u Srbiji čini apsolutno sve da se uklopi u teorijsku definiciju genocida koja kaže da je strategija poricanja genocida zapravo državna strategija. Na vlasti su oni isti koji su tada kao mladi poletarci učestvovali u raznim pripremema i organizovanju takve politike. A sada drže svu vlast i sve resurse u Srbiji. Vlast negira ratne zločine, poriče ih i glorifikuje počinioce zločina”, kazala je Janaj Beč Nojman za Al Džaziru Balkans
Ocenila je da je društvo u Srbiji od govora mržnje došlo do “ćutanja mržnje”.
“Ovo je postgenocidno društvo koje je najdublje deformisano vladavinom terora. Uništeno je društveno tkivo, jako puno godina je prošlo. Svi znaju šta je bilo, ali se o tome ćuti. Čak i pristojan svet to relativizuje, jer je zločin koji je počinjen bio prevelik”, rekla je Janja Beč Nojman.
Ocenila je da tome doprinosi i propaganda koje ljude tera u mržnju, što može da dovede do novih strahova, do novih mržnji.
“Suočavanje je jako teško, jako se teško prolazi kroz traume, vekovima su u ovom regionu potiskivane traume. To će dugo da traje. Proces može da se ubrza promenom vlasti koja će biti u stanju da prestane sa projektom poricanja. Moram da se nadam da je to moguće”, kazala je Janja Beč Nojman.
Gruhonjić: Tužno je što je Mladić heroj za mlade ljude u Srbiji
Profesor Dinko Gruhonjić, programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine, siguran je da javnost u Srbiji neće promijeniti većinsko mišljenje ne samo prema Ratku Mladiću pojedinačno, nego i generalno prema ratnoj prošlosti.
“Ratko Mladić je ‘heroj’ i u očima mladih ljudi, o čemu svjedoče brojni grafiti koji se ispisuju po fasadama zgrada njemu ‘u čast’. Nastupi političara, nastupi takozvanih intelektualaca, sve to i preko medija sa nacionalnim frekvencijama, doslovno su natopljeni nastupima negatora ratnih zločina i genocida, i možemo reći da je to potpuni društveni mejnstrim. Teško se oteti utisku da je riječ o društvenom konsenzusu, kada je nacionalistička ideologija u pitanju. Razlika je u nijansama – nekada se to zvala ‘velika Srbija’, a danas se zove ‘srpski svet‘”,izjavio je Gruhonjić za Fenu.
(Autonomija, screenshot: AJB)