Skip to main content

GDF: Opasni dogovori u trouglu Vučić – Orban – Janša

Info 16. apr 2021.
< 1 min čitanja

Građanski demokratski forum (GDF) saopštio je danas da sa velikom zabrinutošću posmatra ponovno crtanje mapa na Balkanu i narative o novom ratu na postjugoslovenskom prostoru, te da oštro osuđuje sve „papire“ i predloge koji podrazumevaju novo krojenje granica.

„Dobro znamo da se granice uvek menjaju ratom i ispisuju krvlju“, upozorava s eu saopštenju.

GDF je osudio i retoriku i politiku Aleksandra Vučića i njegovih saradnika prema regionu.

Ta stranka ocenila je da je „rukopis papira slovenačkog premijera Janše je očito ruski, a nalogodavci novog igranja ratom režimi u Beogradu i Budimpešti“.

„Evropski populistički autokrati u nemogućnosti da ponude bolju budućnost građanima svojih zemalja, ponovo zveckaju oružjem i crtaju mape kao uvod u nove ratne sukobe“, navodi se u saopštenju.

GDF je od evropskih institucija i demokratskih zemalja EU zatražio da se izjasne o opasnim namerama „koje se dogovaraju u trouglu Vučić – Orban – Janša“. Poručio je i da, ukoliko EU nema efikasne mehanizme da za ratnohuškačko ponašanje kazni punopravne zemlje članice, poput slovenačke i mađarske autoritarne vlade, „prestane da vlast Aleksandra Vučića posmatra kroz ružičaste naočari“.

Vučić je ključni sprovodilac ruskih interesa na Zapadnom Balkanu i središnji faktor nestabilnosti u regiji. Bez višestruke evropske pomoći u demokratizaciji Srbije, neće biti mirnog i stabilnog Balkana“, dodaje se u saopštenju.

GDF je pozvao i opoziciju i, kako je naveo, opozicione medije, da“ ne prećutkuju Vučićeve rušilačke namere i putinovsku destrukciju regiona“.

Demokratska opozicija se mora politikom nametnuti kao alternativa vlasti i kao pouzdan partner i sagovornik Evropskoj uniji. Tek tada će biti zamislivo uskraćivanje međunarodne podrške Vučiću i pomoć u uklanjanju njegovog štetočinskog režima“, navodi se u saopštenju.

(Autonomija)