„Bosanska multietnička država je i četvrt veka nakon rata daleko od pomirenja nad grobovima. Ali, barem je za koljača iz Srebrenice pala zavesa“, piše štampa na nemačkom jeziku o pravosnažnoj presudi Ratku Mladiću.
„Presuda donosi minimum pravde i satisfakcije za porodice žrtava, iako dolazi četvrt veka od nedela“, piše ugledni Zidojče cajtung o potvrđenoj kazni doživotnog zatvora za Ratka Mladića. List navodi da njega i danas jedni zovu „balkanskim koljačem“, a drugi obožavaju kao narodnog heroja.
„Drugo je pitanje da li presuda pomaže podeljenom društvu BiH na putu ka unutrašnjem miru i pomirenju. Pre se može očekivati da će oni nacionalistički huškači, koji su do danas na najvišim funkcijama, odluku sudija prikazivati kao novi tobožnji dokaz da se Zapad zaverio protiv čitavog njihovog naroda“, navodi list iz Minhena.
„Iako Mladić ostaje u zatvoru, njegovo mračno delo živi. Do danas zakucana podela zemlje proizvod je etničkih čišćenja koja je devedesetih sprovodio sa saučesnicima. Današnja državna tvorevina BiH zasniva se na onda zamrznutom ratnom stanju u vidu Dejtonskog ugovora. Baš kao što se permafrost u Sibiru ili na Alpima nezadrživo otapa zbog globalnog zagrevanja, tako ni konflikt u BiH neće večno ostati zamrznut“, upozorava komentator Zidojčea.
U tekstu se dodaje da se današnji srpski lider u BiH Milorad Dodik sve otvorenije igra sa scenarijom otcepljenja Republike Srpske, i to uz podršku iz Moskve. „Takvi bajati nacionalisti imaju podršku u regionu i jer ljudima manjka perspektive. Ulazak u EU, kojem se nadaju posebno mlađi, proteklih godina je pomeren u nedogled, između ostalog jer je EU bila zabavljena sopstvenim mukama.“
Reakcije u BiH na presudu kojom je ratni zločinac Ratko Mladić osuđen na doživotnu robiju su podeljene. Preživele žrtve zločina uglavnom zadovoljne presudom.
List zaključuje: „Trajna pravda za ljude u BiH bila bi da mogu da žive u zemlji slobodnoj od nacionalističke retorike mržnje, u zemlji čije pravosuđe pouzdano izvodi počinioce pred sud. U zemlji koja nudi perspektivu za ljude i njihovu decu. Zadatak je međunarodne zajednice, pogotovo EU, da to obezbedi.“
Levičarski berlinski list Nojes Dojčland donosi kratki portret Ratka Mladića u kojem se podseća da je 1995. komandovao „ubilačkim orgijama“ u Srebrenici. U portretu između ostalog piše: „Da li je on heroj, ili je đavo? (…) Kako Ratko Mladić vidi sebe? Nema sumnje, kao disciplinovanog i spretnog vojnika koji je obavljao dužnost za domovinu. (…) Danas je ovaj 78-godišnjak samo senka sebe samog. I ratni zločinac, osuđen na doživotnu robiju.“
Bečki dnevnik Standard piše da je Mladićeva „rasistička ideologija i danas prisutna na Balkanu kao devedesetih godina. Tu ništa nije mogao da promeni rad Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju. Sa dva miliona dokumenata i hiljadama svedočenja, sud je ponudio najobuhvatniji transkript ratnih zločina u istoriji. A ipak ubice poput Mladića bivaju obožavane, njihovi zločini negirani ili iskrivljeni, jer nema političke volje da se odbaci narativ koji je samo u BiH doveo do 100.000 mrtvih i dva miliona prognanih.“
List piše da su potrebni zakoni koji bi kažnjavali poricanje zločina. „Zapadne države bi mogle da daju dobar primer ako izreknu sankcije balkanskim političarima koji nadalje zastupaju iste ideologije. Oni i dalje misle da lojalnost sopstvenoj grupi stoji iznad svih ostalih vrednosti i pozivaju se na pravo na samoodređenje svojih naroda. Ne postoji pravo da se živi samo sa pripadnicima iste etničke grupe. To je necivilizovano, i to je osnov za nasilje.“
U tekstu lista Rajniše post (Diseldorf) se zaključuje: „Bosanska multietnička država je i četvrt veka nakon rata daleko od pomirenja nad grobovima. Ali, barem je za koljača iz Srebrenice pala zavesa. Još je neizvesno gde će Mladić služiti kaznu. Ali, ratni zločinac koji je uhapšen 2011. tavoriće u ćeliji do kraja života.“