"Narušavanje zakona i principa autonomije ugrožava slobodno i nezavisno delovanja svih visokoškolskih ustanova u zemlji"
Ukupno 110 nastavnika i saradnika Akademije umetnosti Novi Sad uputilo je podršku Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu u borbi za autonomiju univerziteta.
„Mi, dolepotpisani, nastavnici i saradnici Akademije umetnosti Novi Sad, izražavamo solidarnost sa Filozofskim fakultetom Univerziteta u NovomSadu i podršku u poštovanju zakona i principa autonomije Univerziteta. Smatramo da narušavanje tih osnovnih načela ugrožava slobodno i nezavisno delovanja svih visokoškolskih ustanova u zemlji“, naveli su u pismu podrške.
Studentski parlament Univerziteta u Novom Sadu organizovao je u saradnji sa Studentskim parlamentom Filozofskog fakulteta blokadu te visokoškolske institucije u periodu od 28. do 31. marta i postavio ultimatum upravi Filozofskog fakulteta da da otkaz profesoru Dinku Gruhonjiću zbog navodnog govora mržnje.
Prethodno je Studentski parlament Filozofskog fakulteta podneo Etičkoj komisiji prijavu protiv profesora Gruhonjića, ali nisu čekali da Etička komisija održi sednicu, već su organizovali blokadu i postavili ultimatum.
Gruhonjića su optužili za govor mržnje na osnovu izmontiranog video snimka sa tribine u Dubrovniku od pre godinu dana, gde je on navodno veličao ratnog zločinca iz Drugog svetskog rata, što je profesor oštro demantovao i podsetio da je celu svoju novinarsku i profesorsku karijeru proveo kao dosledni borac protiv nacionalizma i protiv veličanja politike ratnih zločina u regionu.
Etička komisija je Studentskom parlamentu vratila prijavu protiv Gruhonjića na dopunu, za šta imaju rok od 30 dana.
Dinko Gruhonjić je nedavno izjavio da ima potpuno pouzdanu informaciju da su se članovi Studentskog parlamenta Univerziteta u Novom Sadu sastali sa visokim funkcionerom Srpske napredne stranke u jednom novosadskom restoranu.
Dodao je da je taj sastanak održan neposredno pre početka blokade Filozofskog fakulteta.
Kako su mediji izvestili, u blokadi Filozofskog fakulteta učestvovale su i osobe koje nisu studenti, kao i mnogi koji nisu studenti Filozofskog fakulteta.
Pojedini mediji i opozicione partije su tvrdili da su u blokadi učestvovali i radnici javnih i komunalnih preduzeća u Novom Sadu, kao i srednjoškolci.
Jedan od učesnika blokade je u zgradu Filozofskog fakulteta upao u majici sa likom Milorada Ulemeka Legije.
Ulemek je osuđen na 40 godina zatvora zbog atentata na premijera Srbije Zoran Đinđića, na još 40 godina zbog ubistva nekadašnjeg predsednika Srbije Ivana Stambolića i na 15 godina zatvora zbog pokušaja atentata na nekadašnjeg opozicionog lidera Vuka Draškovića.
Filozofski fakultet se nalazi u Ulici Zorana Đinđića. Pokojni premijer je bio i zaposlen na tom fakultetu.
Taj mladić u majici sa Legijinim likom je nosio transparent “Moj sinko samo nikad kao Dinko”.
Blokada je ukinuta u nedelju, 31. marta popodne, kada je pred fakultet došao rektor Dejan Madić, zajedno sa dekanima Fakulteta tehničkih nauka Borisom Dumnićem i Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrikom Dridom.
Oni su podržali studentske zahteve i optužili Gruhonjića za govor mržnje, tako što je rektor Madić čitao rečenice iz Gruhonjićevih publicističkih kolumni, izvađene iz konteksta.
Gruhonjić je takav postupak rektora prokomentarisao rečima da mu je “ispod akademske časti” da komentariše rektorove postupke i poručio da će se videti ko u stvari treba da ide pred etičku komisiju – rektor ili on.
Studentski parlament Univerziteta u Novom Sadu najavio je da će se blokada nastaviti ukoliko Gruhonjić ne dobije otkaz.
Rektor Dejan Madić na sastanak sa studentima koji su blokirali fakultet nije pozvao dekanicu Filozofskog fakulteta Ivanu Živančević Sekeruš, što je ona oštro osudila.
Dekanica je kazala i da ne želi da razgovara sa studentima koji postavljaju ultimatume i podsetila da postoje jasne procedure na univerzitetu na osnovu kojih neki profesor može dobiti otkaz, ali da se u te procedure ne ubrajaju ultimatumi.
(Autonomija, foto: Wikimedia)