
Nezadovoljni Zrenjnainci su i ove subote organizovali protest na kojem traže zdravu pijaću vodu. Više stotina automobila, desetine biciklista, bajkera i jedan traktor, izašlo je da ulicu da pokaže svoje nezadovoljstvo zbog sedamnaestogodišnje zabrane upotrebe vode za piće.
Prošle nedelje je pravu lavinu komentara izazvala je izjava organizatora da traže 2l vode po glavi stanovnika. „Koliko god neki tvrdili da je minimalistički, to je u stvari briga za veliku većinu porodica kojima je trošak od 60.000 dinara godišnje neplaniran i nametnut nečijom nebrigom. To je nekome ogrev za zimu, nekome školarina, rata za kredit“, kazao je jedan od organizatora skupa Bekim Rukeci.
Obećanje da će se svake nedelje izaći sa novim zahtevom potvrđuju tražeći krivičnu odgovornost za sve koji su učetvovali u sedamnaestogodišnjoj obmani građana.
Tri osobe su već bile uhapšene zbog zloupotrebe službenog položaja u februaru 2020. Međutim, kako u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu kažu, istraga još uvek nije završena, niti je optužnica podignuta.
Današnjom rutom koja je obuhvatila i najstariji deo grada poručuju da neće odustati do ispunjenja zahteva.
Podsećamo, protestima je prethodila blokada svih koji su na Fejsbuku na zvaničnoj prezentaciji grada pitali gde je voda. Potom je par dana nakon najave prve vožnje gradončelnik Simo Salapura, izjavio da je ugovor sa fabrikom raskinut. Međutim, iz gradske vlasti još uvek ne govore kako će se ovo egzistencijalno pitanje Zrenjanina i Srednjeg Banata rešiti.
“Tražimo potpuni krivičnu i materijalnu odgovornost za sve koji su krivi za to što sedamnaest godina nemamo pijaću vodu. Neće biti aboliranih”, poručio je na večerašnjem protesta Rukeci obraćajući se okupljenim građanima.
On je dodao i da se razmatrju pravne opcije za naknadu štete koja je posledica nemara i nebrige vlasti za svoje građane: “Radi se na razvoju mogućnosti da Zrenjaninci podnesu pojedinačne krivične prijave protiv grada za naknadu štete koju su imlai u poslednjih sedamnaest godina.”
Od uvođenja zabrane za piće 2004. godine do sada potpisano je i raskinuto nekoliko ugovora. Ni jedna gradska vlast u tom periodu nije bila sposobna da organizuje prečišćavanje arsena i da obezbedi dovoljnu količinu vode.
Sa početkom rada fabrike čekalo se i zbog zakonskog okvira. Promenom Zakona o komunalnim delatnostima data je mogućnost privatnicima da, uz saglasnost osnivača javnog preduzeća, obavljaju komunalne delatnosti.
Poslednji prestanak rada postrojenja za preradu vode uzrokovala je eksplozija u fabrici u decembra prošle godine.
Sledeća protestna vožnja je zakazana za narednu subotu u 18.30h ispred Kristlne dvorane u organizaciji udruženja Zrenjaninska akcija (ZRAK).
Ivana Gordić (Autonomija)
Fotografije: Branislav Nenin