"Za razliku od ZDS-a, koji se ne može odvojiti od veličanja ustaških zločina nad bespomoćnim srpskim, židovskim i romskim civilima, SF – SN simbolizira partizanski oružani otpor tim zločinima i zločincima"

Komentirajući na izjavu zastupnika Domovinskog pokreta Josipa Dabre da će otići iz Sabora pod uvjetom da se zabrani partizanski pozdrav “smrt fašizmu”, predsjednik Antifašističke lige Zoran Pusić, kazao je da se taj pozdrav počeo koristiti 1941. godine, kao reakcija na masovne zločine koje su počinili nacisti, ali i njemačke vojne jedinice, Wehrmacht, zajedno s kolaboracionistima, ustašama i ljotićevcima, a od 1942. i četnicima.
“Samo u Kragujevcu je u listopadu 1941., kao odmazda za pogibiju 10 njemačkih vojnika u borbi s partizanima, strijeljano oko 2700 građana, uključujući 270 djece, strijeljani su čitavi razredi kragujevačke gimnazije i učiteljske škole zajedno s većinom njihovih profesora“, podsjeća Pusić i ističe da se kao službeni partizanski pozdrav taj slogan počeo posebno upotrebljavati poslije vješanja Stjepana Filipovića u svibnju 1942., koji je pod vješalima uzviknuo “Smrt fašizmu, sloboda narodu“.
Za Josipa Dabru i Domovinski pokret moglo bi biti poučno da je Stjepan Filipović bio Hrvat, rođen u Opuzenu, zarobljen od četnika, predan ljotičevcima i obješen u Valjevu. Njegovog brata Šimuna strijeljali su Nijemci u Kragujevcu u listopadu 1941., a brat Nikola Filipović poginuo je kao partizan na Sutjesci 1943. godine, stoji u saopćenju.
“’Smrt fašizmu – sloboda narodu’ izraz je beskompromisnog otpora fašizmu kad je taj otpor izgledao beznadan, a fašizam nepobjediv i povijesna je ostavština ratnog antifašizma iz Drugog svjetskog rata. Za razliku od ZDS-a, koji se ne može odvojiti od veličanja ustaških zločina nad bespomoćnim srpskim, židovskim i romskim civilima, SF – SN simbolizira partizanski oružani otpor tim zločinima i zločincima. To nije krilatica koja se treba koristiti u zastupanju vrijednosnog antifašizma danas, suprotstavljanja stavovima današnjih radikalnih desničara, koji se bitno ne razlikuju od stavova karakterističnih za početke fašizma. Ona predstavlja sjećanje na jedno strašno doba i herojsku borbu protiv zla i nadajmo se da će to i ostati“, ističe Pusić.
(Portal Novosti, foto: Facebook)

STUPS: Paralelni univerzumi