Skip to main content

Značaj snažne opozicije u Severnoj Makedoniji

Jugoslavija 14. мај 2024.
2 min čitanja

"Bojazan da bi moglo krenuti po zlu je opravdana"

Izbori održani u Severnoj Makedoniji 8. maja doneli su dve značajne promene, povratak VMRO-DPMNE na vlast, pobedom i na predsedničkim i na parlamentarnim izborima. Štaviše, prvi put u 16 godina (22 ako zanemarimo vladu 2006-2008) DUI će zauzeti opoziciona mesta u parlamentu. Želeo bih da tvrdim da bi zarad demokratije u zemlji bilo neophodno imati DUI u opoziciji vladi koju predvodi VMRO-DPMNE.

Pre svega, VMRO-DPMNE nema dobre rezultate u upravljanju. Njihov pad sa vlasti došao je posle građanskih pokreta mobilisanih protiv njihove zloupotrebe vlasti i dvogodišnje političke krize. Sa 58 mandata u parlamentu, njihov položaj u vladi je stabilan i oni će držati vlast. Za razliku od dve vlade predvođene SDSM-om pre njih, one nisu toliko zavisne od svog koalicionog partnera, tako da mogu da izaberu VLEN, koaliciju stranaka etničkih Albanaca, koja je bila druga po broju albanskog biračkog tela, sa kojom će vladati. Međutim, VLEN će verovatno imati manje moći od DUI i manje nego što su stranke koje su sada u koaliciji imale pod vladom SDSM, što će značajno promeniti način rada vlade. Prerano je govoriti u kom pravcu će ova promena ići, ali bojazan da bi moglo krenuti po zlu je opravdana, posebno ako se ima u vidu da VMRO-DPMNE tek treba da se reformiše.

Ovde dolazi DUI kao opozicija. Oni su obezbedili 19 mandata u parlamentu, čime je postala druga (tačno, druga) stranka u zemlji, dakle potencijalni lider opozicije. SDSM je obezbedio 18 mandata, a Levica i novopridošli ZNAM po 6 mandata. Levica i ZNAM nisu bliski ni DUI ni SDSM-u, zbog čega je opozicija prilično rascepkana. DUI mora da vodi snažnu opoziciju, sarađujući sa svojim bivšim vladajućim partnerom SDSM kako bi mogao da obezbedi bilo koju značajnu opozicionu snagu u parlamentu. Ako se koalicija sa VLEN-om desi kako je zamišljeno (moglo bi doći do neuspeha), nova vlada bi imala većinu od 71 od 120 mesta. Potreba za jakom opozicijom, ako ne u brojkama, onda u naporima, važnija je nego ikad, s obzirom na to da je poslednji put kada je VMRO-DPMNE imala toliku većinu sa DUI, od 80 mandata nakon izbora 2014. Severna Makedonija ušla u političku krizu ubrzo nakon toga. Ova analiza nema za cilj da podstiče pesimizam, već da ukaže na lekcije iz prošlosti, ali i na to da se demokratija ne shvata olako.

Na kraju, to što je DUI u opoziciji je dobro za DUI. Moraju se ponovo fokusirati i reformisati. Njihova dugovečnost u vladi došla stranku je koštala tako što je postala više tržišna nego politčka. Evidentno je da je albanskim biračima potrebna alternativa, koja im na ovim izborima, nažalost, nije ponuđena. Ali Ahmeti bi trebalo da sluša i radi na reformisanju stranke, ako žele da pobede na sledećim lokalnim izborima, što će im biti prvi test. Oni su bili meta na ovim izborima, a VMRO-DPMNE i VLEN su mobilisali anti-DUI sentiment. Ako DUI želi da predstavlja etničke nevećinske zajednice u Severnoj Makedoniji, opozicija je jednako dostojno mesto sa kojeg to može učiniti i pokazati građanima da su njihovi interesi na prvom mestu.

PS. Pošto sam feministkinja, osećam da bi neko očekivao da komentarišem i predsedničke izbore, odnosno da Severna Makedonija prvi put ima predsednicu. Čestitam.

Međutim, među feministkinjama su glasovi bili tihi jer Gordana Siljanovska-Davkova ne zastupa nikakve principe ili vrednosti feministkinje. Njena retorika kao poslanika i predsedničkog kandidata često je počivala na jeziku i politici isključivosti. Ostaje da se vidi za kakvog će se predsednika opredeliti da bi napredovala.

Lura Pollozhani (biepag.eu/foto: Beta/AP)