Skip to main content

(VIDEO) Novi Sad: U akciji Novosadski je obići komšiluk građani bili opet u poseti Vučeviću

Vojvodina 21. jul 2025.
2 min čitanja

„Nije novosadski lagati da ’ne idete na tuđe adrese’. Novosadski je obići komšiluk“

Zborovi građana blokirali su večeras jednu raskrsnicu u Novom Sadu, u akciji “Novosadski je obići komšiluk”, a potom su krenuli ka ulici u kojoj živi predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević, gde su jedno vreme duvali u pištaljke i vuvuzele i uzvikivali uvrede na njegov račun, a zatim produžili sa protestnom šetnjom.

Nakon toga, građani i mnogobrojni biciklisti otišli su ispred zgrade u kojoj živi direktor Zmaj Jovine gimnazije Radivoje Stojković, čiju smenu su mesecima zahtevali roditelji učenika te najstarije gradske gimnazije, zbog njegovog ponašanja prema učenicima tokom blokade te škole koju su bili organizovali maturanti.

Građani su potom produžili u Gagarinovu ulicu, u kojoj živi ministar za evropske integracije u Vladi Srbije Nemanja Starović, koji stoji iza prorežimske organizacije Centar za društvenu stabilnost, koja je poznata po proizvodnji dokumentarnh filmova kojima se targetiraju neistomišljenici režima.

Uzvikivali su „Ruke su vam krvave!“

Ispred prostorija SNS-a na Bulevaru oslobođenja je postrojen kordon policije u opremi za razbijanje demonstracija, ali građani večeras za sada nisu išli na tu adresu.

„Nije novosadski lagati da ’ne idete na tuđe adrese’. Novosadski je obići komšiluk“, naveli su zborovi građana u pozivu na protest.

Građani i studenti prošle nedelje takođe su “obilazili komšiluk”, u ulicama u kojima žive predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević, gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin, predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković, jedan od SNS bbatinaša koga je pomilovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i rektor novosadskog univerziteta Dejan Madić.

Zborovi građana su podsetili da su poslednjih dana funkcioneri SNS-a optuživali građane da su nasilni, da izazivaju nestabilnost u državi i da nije u redu da se ide na adrese političkih protivnika.

“Samo par dana kasnije smo po ko zna koji put svedoci da oni i te kako idu po tuđim adresama. Ne samo da idu nego i lome, pale i uništavaju. Poslednji slučaj se dogodio u Šapcu kada je demolirana radnja čoveka koji podržava studente. Za razliku od njih, mi smo slika drugačije Srbije. Nenasilne i spremne na razgovore”, poručili su iz zborova građana.

Dodali su i da zato i “obilaze komšiluk”, jer žele da razgovaraju i da čuju odgovore na pitanja zašto je demolirana radnja u Šapcu, zašto se novinarima pale kuće, zašto se autoprevoznici koji nisu po želji režima šikaniraju i zatvaraju?

“I, naravno, odgovor koji čekamo skoro već 9 meseci, šta se dogodilo 1.11.2024?”, naveli su zborovi građana.

(Autonomija)