Skip to main content

Završen protest u Novom Sadu, više hiljada građana protiv Rio Tinta

Vojvodina 07. авг 2024.
3 min čitanja

Protiv sebe imamo najbogatije kompanije sveta, mi smo u lošem položaju ali se ne treba predavati, nema predaje! Dok nas ima i dok dišemo, borićemo se za naš vazduh i za našu zemlju, istakao je večeras u Novom Sadu sociolog, profesor Beogradskog univerziteta Jovo Bakić.

Bakić je na protestu protiv iskopavanja litijuma u Srbiji pod nazivom “Rio Tinto, nećeš kopati!”, koji je održan na Trgu slobode kod spomenika Svetozaru Miletiću, podsetio da je spomenik vojvođanskom političaru izradio hrvatski vajar Ivan Meštrović, navodeći da to svedoči kako samo udruženi možemo da uradimo svašta a razjedinjeni ništa.

„Mi smo sinovi Svetozara Miletića i mi ćemo se boriti dok u nama ima duha koji je pre 100 godina jednog Oskara, Oskara Poćoreka, proterao preko Drine, tako ćemo i ovog Oskara! I ovaj mora da ide“, istakao je Bakić. 

Protest je počeo pesmom „Vostani Serbije“, a trgu se okupilo više hiljada građana, koji su, između ostalog, poručivali transparentima “ I levi i desni jednako su besni“, „Rio Tinto nećeš kopati“, „Iz principa srce bije Rio Tinto marš iz Srbije“, „Rudnika neće biti“, „U Nedeljicama se brani i moj kućni prag“, „Krvava je kinta od Rio Tinta“, “ Kad nema zakona ima naroda“…

Okupljenim građanima obratila se glumica i ekološka aktivistkinja Bojana Novaković koja je zahvalila Rio Tintu „što nas je ujedinio“, ističući da ovo nije borba protiv nekoga nego borba za nas.

„Samoodbrana nije nasilje! Ako neko napadne moje telo ili telo moje majke, ja ću nas braniti svom silom i svim sredstvima koja su mi na raspolaganju. Tako je i sa našim vodama, rekama, šumama, vazduhom i plodnom zemljom, sve ćemo braniti svom silom koja nam je na raspolaganju“, istakla je ona. 

Više hiljada građana prošetalo je nakon protesta do Varadinskog mosta, foto: Autonomija

Inženjer geologije Aca Udicki je ukazao da je Rio Tinto dobio dozvole za eksploataciju vode, na osnovu kojeg če Rio Tinto trošiti 10 procenata pijaće vode koja se danas troši u Srbiji.

Podsetio je i da na osnovu međudržavnog sporazuma sa Ruskom federacijom Pokrajinska vlada mora od NIS-a da traži dozvolu za bušenje bunara u Vojvodini. 

„To je čist kolonijalni princip! Ovde kažu postaćemo kolonija, ne, mi smo već kolonija ako direktor neke strane firme daje dozvolu za pijaću vodu“, istakao je on.

Ekološka aktivistkinja Aleksandra Derušek je poručila da se zdravljem ne trguje jer zdravlje nema cenu.

Student Branislav Đorđević, koji je pre nekoliko meseci pešačio 149 kilometara od Beograda do Loznice kako bi podržao protest protiv Rio Tinta, istakao je da je ta šetnja samo jedan odsto onoga šta su spremni da urade kako bi odbranili zemlju od „kriminalne hobotnice koja se zove Srpska napredna stranka“

Poručio je da neće biti više šetnje nego isključivo konkretne akcije.

„Moramo da prestanemo da se plašimo, jer ako se budemo sakrivali i plašili, projekat Jadar i Rio Tinto će svakome u kuću da dođu i niko neće biti siguran. Sve će zajedno da nas pojede napr4ednjački mrak“, istakao je Đorđević dodajući da kao „što ćemo da odbranimo Jadar, tako ćemo da odbranimo i Frušku goru i Begej i Tamiš i Homolj i sve što treba da se brani“.

Nakon govora na trgu, okupljeni građani prošetali su centralnim gradskim ulicama, pored zgrade Pokrajinske vlade do Varadinskog mosta.

Most je blokiran na desetak minuta, a organizatori su pozvali okupljene da u subotu dođu na protest u Beogradu. 

Večerašnji protest je deo serije protesta koji se sa istom porukom održavaju širom Srbije, a u Novom Sadu organizovali su ga Građanski pokret Bravo u saradnji sa Udruženjem „Ne damo Jadar“ i Savezom ekoloških organizacija Srbije (SEOS).

Protesti će se svakodnevno održavati širom Srbije do subote 10. avgusta, za kada je u Beogradu,  sa početkom u 19 časova, zakazan centralni protest protiv rudarenja litijuma. 

(Autonomija)