"YIHR u martu 2023. godine uputio preko 300 zahteva za uklanjanje murala ratnom zločincu Ratku Mladiću, od kojih se više od 250 nalazi u Beogradu"

Na osnovu pritužbe Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR), Poverenik za zaštitu ravnopravnosti (PzR) uputio je 24. marta preporuku Ustanovi kulture Ćuprija da odmah obustavi realizaciju konkursa i iscrtavanje murala osuđenom ratnom zločincu Nebojši Pavkoviću.
Kako je saopšteno iz te organizacije, Poverenik je u skladu sa svojim ovlašćenjima iz člana 33. tačka 9. Zakona o zabrani diskriminacije, naveo da realizacija konkursa za izradu murala Nebojše Pavkovića može dovesti do podsticanja mržnje i diskriminacije prema pripadnicima albanskog naroda u Srbiji.
Takođe, realizacija takvog konkursa prema odluci PzR dovodi do sekundarne viktimizacije žrtava i njihovih porodica kao i narušavanja međunacionalnih i etničkih odnosa u zemlji, dodaje YIHR.
“U odluci po pritužbi YIHR, PzR je skrenuo pažnju na to da izrada murala licu koje je osuđeno za teška krivična dela protiv međunarodnog prava, a koje se nalazi na odsluženju višegodišnje zatvorske kazne, nije u skladu sa razlogom osnivanja i ciljevima ustanova kulture”, dodaje se.
Takoće, dodaje se da se PzP u preporuci pozvao i na rešenje Komunalne inspekcije iz Beograda, kojem se zahtevalo uklanjanje murala Ratku Mladiću na Vračaru, takođe osuđenom za ratne zločine.
Zbog toga je, podsećaju iz te organizacije, YIHR u martu 2023. godine uputio preko 300 zahteva za uklanjanje murala ratnom zločincu Ratku Mladiću, od kojih se više od 250 nalazi u Beogradu.
“Preporuka mera PzP je značajna jer se oslanja se na pravosnažnu presudu Pavkoviću i još trojici visokih zvaničnika Srbije i SR Jugoslavije koji su januara 2014. godine osuđeni za zločine protiv čovečnosti pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju (MKTJ), što je bio dokaz koji je YIHR priložila uz pritužbu. Poverenik je ukazao i na evropsku praksu kojom se veličanje osuđenih ratnih zločinaca kroz murale, spomenike i ulice može interpretirati kao negiranje zločina i govor mržnje, te da se time šalje poruka da društvo ne priznaje presude međunarodnih sudova i da nema empatije prema žrtvama”, navode iz YIHR.
Dodaju da Ustanova kulture Ćuprije ima rok do 2. maja da obavesti PzP o primeni mera za ostvarivanje ravnopravnosti i zaštite diskriminacije.
Pritužbu Inicijative mladih za ljudska prava od 19. marta možete pročitati ovde.
Preporuku mera PzR mera od 24. marta možete pročitati ovde.
(Autonomija, foto: Danas)