"Odluke se ne donose u Podgorici"
Politička situacija u Crnoj Gori je zabrinjavajuća i alarmanta sa pozicije evropske perspektive i orjentacije tenutne parlamentarne većine koja podržava vladu, ocijenio je za Antenu M Siniša Vuković, profesor na Univerzitetu Džons Hopkins u Vašingtonu, komentarišući trenutnu političku situaciju.
„Poruke koje su se nedavno čule od izaslanika UK i Njemačke su nedvosmislene. Suština je ta da parlamentarna većina istinski ne teži zapadnim vrijednostima ni integracijama. Suština je da se radi o alternativnoj agendi koju su oni ispunjavali svo ovo vrijeme. Akcenat se stavlja na teme koje su nametnute od spolja, od aktera koji su podržavali nagli rast klerikalizacije društva tako i jačanje konzervativno desnih etnonacionalističkih struktura u Crnoj Gori. Tu prije svega govorim o uticajima koji dolaze iz Srbije, a preko Srbije što posredno što neposredno i iz Rusije“.
Vuković ističe da je parlmentarna većina dovoljno dugo na poziciji odlučivanja te da se može vidjeti trend oponiranja onoga što dolazi iz Brisela.
„Mi vidimo da je u Crnoj Gori proruska propaganda vrlo aktivna. Medijski koncerni koji šire rusku propagandu su veoma prisutni i nesmetano rade. I tu se radi u suštinskom neusklađivanju“.
Vuković ocijenjuje da je Crna Gora u potpunosti blokirana na evropskom putu i u potpunosti je postala nekredibilan akter na regionalnom planu.
„Vidi se da se odluke ne donose u Podgorici i da to nisu autonomne odluke, vidi se da su to odluke koje se tiču tuđih agendi i to je ono što zabrinjava zapadne partnere jer ne mogu da se oslone na Crnu Goru kao samostalnog donosioca odluka, već je postala platforma preko koje djeluju treće strane i na taj način ugrožavaju kako stabilnost tako i predvidljivost u regionu a i šire“.
Komentarišući reakciju SAD na trenutnu situaciju, Vuković ocijenjuje da je reakcija mnogo umjerenija i mnogo nejasnija u odnosu na ono što su poruke iz Londona, Brisela i Berlina, ali dodaje da kada su Ameikanci u pitanju demokratija se, kako objašnjava, mnogo konkretnije dešava iza scene nego ono što bi bila javna diplomatija.
„Ne postoji nikakva dilema o kakvim se potezima radi, samo je stvar do koje je mjere Amerika spremna da se eksplicitno uključi kao arbitar u svoj ovoj situaciji. Pozicioniranje Amerike možemo čitati kao neku vrstu indirektnog označavanja situacije kao neprihvatljive“.
Predsjednik SDP-a Raško Konjević uputio je juče pismo šefici parlamenta Danijeli Đurović gdje je, između ostalog, poziva da pokrene ozbiljan i stvaran dijalog u vezi sa sudijama Ustavnog suda.
Upitan da li ima smisla da se parlamentarna većina opet sastaje, s obzirom da znamo da sastanci prethodna dva puta nijesu dali rezultat, te da li bi bilo poželjno da se uključi međunarodna zajednica u rješavanje tog pitanja, Vuković kaže da je medijacija krajnja diplomatska mjera.
„Vjerujem da Crna Gora još uvijek nije došla u situaciju da je neophodno direktno uplitanje trećih strana u unutrašnja pitanja, koliko god ona dramatično izgledala u ovom trenutku. Dvije inicijative nijesu urodile plodom, ne znači da treća neće. Treba imati u vidu da u ovom trenutku parlamentrna većina kupuje vrijeme. Način na koji se oni odnose prema pregovorima je klasični blef i kupovina vremena u kojoj ne postoji jasna želja za kompromisom, već se oteže priča kako bi se fokus usmjerio na nešto drugo i kako bi se osmislila trenutna politička situacija. Jedini način način da se to ne desi je kontinuirano insistiranje da je ovo tema svih tema i da su to suštinske institucionalne teme sa kojima se Crna Gora mora suočiti“, zaključio je Vuković.
(Antena M, foto: privatna arhiva)