Vojvodina će novim zakonom o javnoj svojini dobiti više nego što je imala 1995. godine, ali izvesno je neće postati vlasnik železničke i putne mreže, pošte i „Telekoma“ u Vojvodini – rezultat je političkih pregovora unutar radne grupe za izradu zakona o imovini.
– Izvesno je da će Vojvodina dobiti više imovine nego što je imala 1995. godine, ali, na moju žalost, i manje nego što je imala 1988. godine. Nadamo se da ćemo u periodu koji dolazi uspeti da usaglasimo preostala pitanja i da ćemo ispuniti rok koji smo dobili od premijera Mirka Cvetkovića, a to je da će zakon biti predat do letnje pauze, odnosno u narednih mesec dana – istakao je predsednik Radne grupe za izradu zakona o imovini i prihodima APV Bojan Kostreš (LSV).
– Pregovori se privode kraju i više od 80 procenata posla je urađeno. Što se tiče javne svojine lokalnih samouprava u potpunosti smo se usaglasili. Jedino što je sporno je svojina Vojvodine, pa pokušavamo da pronađemo neko međurešenje – rekao je Kostreš za Pres.
On ističe da je svojina Vojvodine „teško političko pitanje“, jer se tri godine čeka na ovaj zakon zbog nemogućnosti političkog usaglašavanja po tom pitanju.
Član radne grupe Jovica Đukić (DS) izjavio je nedavno da autoput i regionalna putna mreža Vojvodine treba da ostanu pod republičkom ingerencijom, jer je to najsvrsishodnije.
– Ne možemo da parcelišemo autoput pa da gledamo koji deo je opštinski, koji pokrajinski, a šta pripada republici. Međuregionalni putevi treba da imaju isti status jer čine takozvani putni krvotok Srbije – objasnio je Đukić.
Član radne grupe ispred SPO Milan Đukić kaže da je osnovno političko saglasje postignuto oko principa da je stanje iz 1995. godine neodrživo i da svaki nivo vlasti treba da, na osnovu zakona, dobije svojinu. Međutim, osim nadležnosti, prema njegovom mišljenju, neophodno je definisati i finansiranje stečenih nadležnosti.
– Šta vredi da Vojvodina, na primer, dobije pruge u nadležnost, a ne dobije sredstva za njihovo održavanje? Zbog toga je neophodan zakon o finansiranju nadležnosti Vojvodine i to tako treba rešavati uporedo sa pitanjem imovine – ističe Đukić. SPO insistira da se u izradi nacrta zakona o javnoj svojini mora voditi računa i o zakonu o restituciji.
(Radio 021)