"Ovo nije umanjenje što neko ne radi svoj posao ili zbog toga što je država u dugovima, već neka vrsta osvete za podršku koju kontinuirano pružamo onome što smatramo da je dobro"

Bračni par – Ivana i Vladimir Mihić, profesori na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu dobili su umanjene plate ovaj mesec što ih, kažu, nije iznenadilo jer su, znali šta se desilo prosvetnim radnicima u osnovnim i srednjim školama i očekivali isto.
„Meni je više bilo smešno kada sam dobio listić sa 23 dinara nego što me je zabrinulo. Znali smo šta se desilo prosvetnim radnicima u školama i očekivali smo da će se desiti i nama“, rekao je Vladimir.
Njegova supruga i koleginica na istom fakultetu kaže da je dobila nešto više od Vladimira, odnosno nekoliko hiljada dinara, ali da i pored toga veruje da su povlaščeni u odnosu na veliki deo društva koji i u normalnim okolnostima imaju primanja daleko ispod, kako kaže, svake granice civilizovanog života.
„Ovo nije umanjenje što neko ne radi svoj posao ili zbog toga što je država u dugovima, već neka vrsta osvete za podršku koju kontinuirano pružamo onome što smatramo da je dobro“, rekla je ona navodeći da umanjenje zarada nije prozvelo nikakav efekat u smislu njihovih života, odluka, ponašanja ili podrške studentima.
Vladimir kaže da je ova mera možda uticala na one koji imaju rezerve prema studentima i malo im dala „vetar u leđa“ da se glasnije čuju.
„Nažalost, problem je kada frustraciju usmere na pogrešnu stranu – prema studentima uz prećutnu podršku uprave fakulteta kao što je to slučaj kod nas“, rekao je Vladimir navodeći da ne smatra da će to uzdrmati borbu za studentske zahteve.
Uprava Filozofskog fakulteta u Novom Sadu je, prema pisanju medija, pokrenula anketu među studentima o nastavku nastave, a prema oceni Vladimira Mihića, reč je o koordinisanoj akciji. Kako je objasnio, Uprava je „na nelegitiman i nelegalan način poslušala još nelegitimniji i nelegalniji studenmtski parlament“ na Filozofskom, fakultetu u Novom Sadu.
„Od Uredbe Vlade je krenulo, kao lavina koju ćemo u nekom trenutku zaustaviti i mi i studenti“, ističe sagovornik N1.
Ovo je, kako kaže, samo početak neke igranke sa dodatnim pritiscima na studente koji se, kako se nada, neće nasesti.
„Očigledno je da je od 15. marta vlast krenula u otvoreni obračun sa neistomišljenicima. Svi napadi na rektora (Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića), dekanku (Filozofskog fakulteta u Nišu) Nataliju Jovanović, sve profesore i studente koji su pokrenuli priču su koordinisani iz jednog centra i sa pokušajem da se uguši pobuna koja je prevazišla očekivanja svih“, ocenio je Vladimir Mihić.
„Prosvetni radnici su heroji“
Prosvetni radnici u školama, kako kažu sagovornici N1, imaju mnogo više da izgube i mnogo veću žrtvu su podneli.
Realno je i trebalo bi da pokretač promena bude univerzitet u celini, smatra Vladimir Mihić.
„Od prosvete i akademske zajednice očekuje se da predvode borbu za pravednije i bolje društvo“, kaže Vladimir.
(N1, foto: Autonomija)