U svetlu istorijskih događaja bez presedana u Evropi smatramo da je najdostojniji kandidat za Nobelovu nagradu za mir 2022. narod Ukrajine, prenosi Kijev post.
„Narod Ukrajine zaslužuje Nobelovu nagradu za mir za pravednu borbu za slobodu i nezavisnost svoje zemlje, kao i za pravo naroda Evrope da žive u miru.
Narod Ukrajine plaća najveću cenu za pravo da živi u miru. Međunarodna zajednica mora da učini sve neophodne napore da pomogne Ukrajini da uspostavi mir što je pre moguće“, stoji u poruci Nobelovom komitetu koju potpisuju Valerij Cepkalo, bivši kandidat za predsednika Belorusije i ambasador u SAD, Veronika Cepkalo, šefica Beloruskog ženskog fonda, dobitnica nagrade Saharov za slobodu misli (2020), nagrade Martin Luter za neustrašivu reč (2021), nagrade Karla Velikog (2022), Anatol Kotau, politikolog, član Privremenog saveta Foruma demokratskih snaga Belorusije i Dmitrij Bolkunec, politikolog, autor popularnog Jutjub kanala i jedan od organizatora Foruma demokratskih snaga Belorusije.
Podsećaju da je testament koji je Alfred Nobel napravio 1895. inspirisan je verom u zajednicu ljudi. Nagrada za mir trebalo je da bude dodeljena osobi koja je najviše učinila za „bratstvo među narodima, za ukidanje ili smanjenje stalnih armija i za održavanje i unapređenje mirovnih kongresa“.
Nobelova nagrada za mir dodeljena je 102 puta za 137 dobitnika Nobelove nagrade između 1901. i 2021. – 109 pojedinaca i 28 organizacija. Nobelov komitet za mir generalno ne dodeljuje nagrade za mir tokom perioda rata, osim u izuzetnim okolnostima.
Na primer, tokom Prvog svetskog rata, Komitet nije dodelio nijednu nagradu od 1914. do 1918. osim nagrade Crvenom krstu iz 1917.
Komitet je do 1931. dodeljivao skoro svaku nagradu za mir ljudima koji su radili za trajni mir u Evropi.
Do 1932. postalo je jasno da mir neće potrajati u Evropi i Komitet nije dodelio nikakvu nagradu zbog, kako oni nazivaju, nedostatka odgovarajućih kandidata.
Nagrade koje su dodeljivane od 1933. do 1938. Komitet je u velikoj meri davao ljudima koji su se protivili ponovnom naoružavanju Nemačke ili podržavali Ligu naroda.
Od 1939. do 1943. nije dodeljivana nijedna nagrada.
Mahtma Gandi je očigledno radio na miru u to vreme, ali Komitet mu nije dodelio ništa, i to je verovatno jedan od njihovih najvećih propusta.
Narod Belorusije je 2020. pokazao svoju odlučnost da se bori protiv diktatora koji je nasilno držao vlast i pokrenuo građanski rat u zemlji. U zatvorima se nalazi više od 1.600 političkih zatvorenika.
Suočeni smo sa masovnim iseljavanjem iz političkih razloga. Nekažnjivost samozvanca Lukašenka dovela je do čina agresije na Ukrajinu sa teritorije Belorusije.
U uslovima rata, neetično je dodeliti Nobelovu nagradu za mir 2022. bilo kom građaninu Belorusije ili Rusije, ukazuju.