Skip to main content

U Subotici ponovo postavljena bista antifašistkinji Loli Vol: Sloboda je izvojevana učešćem svih nacionalnosti

Vojvodina 07. окт 2024.
2 min čitanja

"Lola Vol je antifašistkinja, centralna ličnost radničkog pokreta u Subotici između dva svetska rata, zatočenica Žute kuće"

Bista subotičkoj antifašistkinji Loli Vol (Laura Lola Wohl, 1914-1941), nakon što je proteklih godina oskrnavljena, danas je ponovo postavljena u Subotici, na novoj lokaciji, pored zgrade Nove opštine, u ulici Trg Lazara Nešića broj 3.

U pitanju je originalna replika biste subotičke vajarke Vere Gabrić Počuča.

Bista Lole Vol se nalazi pored spomen bisti subotičkih partizana oslobodioca Lazara Nešića (1902-1941) autorke Mire Sandić, Ištvana Kizura (1904-1942) autorke Olge Jančić i Matka Vukovića (1891-1941) autorke Ana Bešlić, a napravljene su 1962. godine. Na današnju lokaciju postavnjene su 4. jula 1971. godine ispred tadašnje zgrade Sreskog komiteta Saveza komunista, u znak poštovanja prema neustrašivosti i nepokolebljivosti u borbi protiv fašizma.

Otkrivanje biste su organizovali dr Margareta Bašaragin iz Udruženja „Ženske studije i istraživanja“ Novi Sad, podružnica Subotica; Aleksandar Toković, SUBNOR; Mikloš Olajoš Nađ iz Udruženja „Solidarnost“ i Partija radikalne levice o pravima radnika za 1. maj, Subotica.

Margareta Bašaragin je rekla novinarima da je bista ponovo postavljena u godini kada se u Subotici obeležava 80 godina pobede nad fašizmom, a da je inicijativa za njeno ponovno postavljenje započelo na njenu inicijativu pre više od dve godine.

„Ova bista je tu da nas podseća na sve one napore naših prethodnika i prethodnica koji su zalaganjem, žrtvom i životima doprineli tome da mi danas živimo u miru i slobodi“, navela je.

Ovo je veoma lep i značajan poklon gradu Subotici i građanima Subotice, rekao je Mikloš Olajoš Nađ navodeći da je Lola Vol bila jedna veoma hrabra i skromna žena, velika borkinja koja je učestvovala u radničkom pokretu i narodnooslobodilačkoj borbi, rukovodila je štampanjem partijskog materijala, letaka, brošura, proglasa, novina.

„Žene su na veoma svestrane načine učestvovale u narodnooslobodilačkoj borbi, od skupljanja lekova, odeće do negovanja onih koji su bili u zatvorima. One su brinule o ranjenicima, ali i učestvovale na različite načine u samoj borbi“, kazao je.

On je istakao da ove biste podsećaju da su sve nacionalnosti učestvovale u borbi protiv fašizma.

„U Subotici je bilo tokom rata bilo ukupno sedam logora u kojima su bili Subotičani različite nacionalnosti, a sloboda je izvojevana učešćem svih“, poručio je Olajoš Nađ.

Konzervatorski nadzor ispred Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture (MZZSK) u Subotici obavila je dr Maja Rakočević Cvijanov, a sredstva za rekonstrukciju obezbedilo je JP za uprvaljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje Subotica. 

Prema njenim rečima,svedoci smo čestih krađa od bronze u javnom prostoru a bistu Lole Vol je neko otuđio pre nekoliko godina, nakon čega je stavljena na listu prioriteta kod nadležnog javnog preduzeća.

„Uspeli smo da za tu bistu dobijemo sredstva i rekonstruišemo je. Udruženja građana su se zalagala da se bista ipak preseli ovde da bi mogli bolje da obeležavamo sećanje na Lolu Vol i da se skloni sa mesta koje je ugroženo i koje više nije reprezentativno“, navela je Rakočević Cvijanov.

Lola Vol je antifašistkinja, centralna ličnost radničkog pokreta u Subotici između dva svetska rata, zatočenica Žute kuće. Poreklom Jevrejka iz Poljske.

Mučili su je i zlostavljali u Žutoj kući. Preki sud je novembra 1941. godine osudio Lolu Vol na smrt. Obesili su je 18. novembra zajedno sa 14 drugova ispred zgrade današnjeg Osnovnog suda u Subotici, gde se nalazi spomenik Balada vešanih vajara Nandora Glida.

Spomenik Loli Vol je svečano otkriven 18. novembra 1984. u dvorištu tadašnje fabrke Parfimerija „Slavica“, koji je u međuvremenu oskrnavljen.

Njen grob se nalazi na Jevrejskom groblju u Subotici.

(Tekst i foto: Magločistač)