“Zanemarivanje uloge koju je Laburistička stranka odigrala u prošlosti i sadašnjosti u stigmatizaciji muslimana, iskrivljivanju slike o njima i pretvaranju u manjinu od koje se strahuje, predstavlja napad na istinu”
Britanski list The Guardian navodi da je britanska desnica nesumnjivo kriva za širenje predrasuda protiv muslimana. Međutim, i Laburistička stranka mora odgovoriti na svoja duboka pitanja. Budući da je postala vladajuća stranka, sada ima odgovornost da očisti društvo od očito opasnog raka antimuslimanske mržnje. Da bi u tome uspjela, mora pogledati unutar svojih redova.
Britanski list pojašnjava, u članku koji je napisao Owen Jones, da je stranka sijala podjele tokom godina vladavine bivšeg premijera Tonyja Blaira, te da u njoj još postoji mrlja predrasuda prema članovima muslimanima.
U kampanji Phila Woolasa, laburističkog ministra za imigracijska pitanja u vrijeme mandata Gordona Browna, održanoj 2010. godine, pojavio se letak u kojem se od birača traži da stanu uz svog kandidata, uz upozorenje da će “ekstremisti” pobijediti. Ovakve tvrdnje bile su popraćene fotografijama bijesnih islamističkih demonstranata s transparentima na kojima je ispisano: “Obezglavite one koji vrijeđaju islam”.
Fanatizam
Danas, nakon nekoliko dana pokušaja islamofobnog pogroma na engleskim ulicama, navodi britanski list, svako od nas se treba zapitati: kako je mržnja prema muslimanima postala toliko rasprostranjena, prihvaćena i uobičajena u Britaniji?
Autor odgovara da postoje očiti krivci. Zlobna desničarska štampa dugo je predstavljala muslimane kao opasnog unutrašnjeg neprijatelja, a muslimanske imigrante i izbjeglice kao neprijateljske osvajače. Tako su torijevci stvorili antiislamsku močvaru, zbog čega je Sayeeda Warsi, najistaknutija muslimanska političarka u Konzervativnoj stranci, dugo vodila bitku za razotkrivanje antimuslimanskih predrasuda unutar stranke, za koje kaže da “postoje od temelja pa sve do vrha”.
Međutim, zanemarivanje uloge koju je Laburistička stranka odigrala u prošlosti i sadašnjosti u stigmatizaciji muslimana, iskrivljivanju slike o njima i pretvaranju u manjinu od koje se strahuje, predstavlja napad na istinu, pogotovo ako se uzme u obzir da je ta stranka uvukla Britaniju u katastrofe u Iraku i Afganistanu, gdje je zapadnjačko nasilje poklalo hiljade muslimana.
Radikalizam koji je iz toga proizašao predstavljen je kao problem ukorijenjen u samom islamu. Tony Blair je čak izjavio da su stavovi ”miliona” muslimana jednostavno ”nespojivi s modernim svijetom”.
Napadi na muslimane
Kada je bivši laburistički ministar vanjskih poslova Jack Straw objavio 2006. da se osjeća nelagodno dok razgovara s muslimankama koje nose veo, što je nazvao “jasnim izrazom odvojenosti i različitosti”, to je potaknulo islamofobnu mržnju u desničarskoj štampi koja je trajala danima.
Pod vodstvom Keira Starmera mnogi muslimani osjećali su da im se šalje negativna poruka kada je televizijski voditelj Trevor Phillips ponovno primljen nakon što je stranka suspendirala njegovo članstvo pod vodstvom Jeremyja Corbyna jer je, između ostalog, opisao muslimane kao “naciju unutar nacije”. U 2022. godini gotovo polovina muslimanskih članova izjavila je kako misli da se Starmer “vrlo loše nosio” s islamofobijom.
U novije vrijeme, kada su muslimanski članovi lokalnog vijeća većinom istupili iz Laburističke stranke zbog njihovog kategoričkog odbijanja stranačkog stava o izraelskom genocidu u Pojasu Gaze, jedan od dužnosnika obavijestio je stranku da je to “otresanje buha”.
Neki članovi Laburističke stranke su, također, sudjelovali u široko rasprostranjenoj demonizaciji demonstranata koji su podržavali Gazu, a opisivani su kao opasne rulje.
(Al Jazeera, foto: Beta-AP)