Predsednik Socijaldemokratske stranke Boris Tadić izjavio je u Novom danu da je opoziciji u Srbiji za pobedu protiv Vučića neophodan zajednički dogovor i strategija, a da su platforme i broj kolona manje bitni za uspeh.
Kaže da nema razgovora unutar opozicije i kritikuje komunikaciju koja se odvija preko medija.
„Umesto dogovora, u opoziciji se koriste sve moguće okolnosti da dođe do novih podela“, istakao je on i procenio da je izgubljeno dragoceno vreme dosad koje je moglo da posluži da se napravi opozicioni dogovor.
„Činim veliki napor da pokrenem opoziciju u borbi protiv Vučićevog režima. Ne ide mi najbolje, ali nadam se poboljšanju. Sve kampanje koje su bile do sada su najavljivane kao najprljavije, neke su bile prljave, neke nisu, a mi živimo u jednom potpuno neshvatljivom vremenu. Mislim da je vlast u Srbiji potpuno podigla nivo zla u zemlji do dosega neshvatljivog. Živimo u konstantnim ubistvima, prevarama i aferama, i zato ne mogu ljudi da shvate da je to istina. I to je veliki prijatelj Vučićevog režima, a ono što je problem je što opozicija ne reaguje na adekvatan način“, smatra Tadić.
On navodi da se uglavnom sve svodi na raspravu koliko će biti kolona, kandidata, i platformi, i dodaje da to „nema veze sa interesom običnog čoveka“.
„To nije politika, već tehnički aspekti. Politika je zdravstvo, školstvo, sudstvo, borba protiv kriminala, to je politika. O tome u opoziciji govora nema već godinama“, navodi Tadić.
O opozicionim sporazumima misli da su „zamajavanje građana“, i da su „opasni za one koji žele promenu Vučićevog režima“.
„Nikada se o tome nije raspravljalo u javnosti onako kako se raspravlja danas… To se radi iza zatvorenih vrata, a kada se dogovorimo, onda se izađe i napravi se kampanja. To je jedini model“, naglašava predsednik Socijaldemokratske stranke.
Međutim, opozicija sada ne razgovara međusobno, već se, kako kaže – samo šalju pisma medijima koji su prenosnici političkim strankama.
Kritikuje opoziciju što se ne bavi svakodnevnim temama i podseća da nijedna opoziciona stranka nije izašla sa predlogom kako se boriti protiv najnovijeg talasa koronavirusa.
Kao rezultat pasivnosti opozicije ističe činjenicu da je 30 odsto građana neopredeljeno, kao i da su ti građani preokupirani svojim ličnim problemima, o kojima niko ne govori.
„Da li je išta u poslednjih 10 godina bilo uspešno u opozicionom radu? Da li je jedna politička akcija koja je izvedena bila uspešna“, upitao je on i ocenio da je većina opozicionih poteza bila besmislena.
„Možemo da organizujemo demonstracije po pojedinim temama. Imamo strašnu situaciju, zagađenje, zdravstveni problem, građani umiru, a mi nemamo odgovore na ta pitanja“, kazao je Tadić.
Šanse opozicije mnogo manje nego pre godinu dana
Procenjuje da je za uspeh na izborima opozicije protiv Vučića ključan dogovor opozicionih stranaka, a ne broj lista koje nastupaju na izborima.
„Možemo da imamo i više lista, kao što je bilo u Crnoj Gori, a da postoji koordinacija između lista“, smatra on.
Međutim, umesto dogovora, ocenjuje da se „u opoziciji koriste sve moguće okolnosti da dođe do novih podela“, i podseća na konstantne razmirice i najšire podele među protivnicima vlasti.
„Vi kada imate problem, sednete sa tim ljudima i rešite problem. Ne šaljete pismo… Tako smo i pobedili 5. oktobra“, naveo je on.
Kaže da je njegova stranka spremna da se dogovori sa svim strankama, pa i sa onima koji ga javno vređaju.
„Vređaju mene, pa onda, baš kao i vlast, šalju botove na mene. To vidim na društvenim mrežama. A mi nikome ne šaljemo botove“, kazao je Tadić.
Na pitanje kakve su šanse opozicije na narednim izborima, odgovara: „Mnogo manje nego što su bile pre godinu dana. Velika greška je što se pravi fokus samo na Beogradu i time se odbacuju drugi građani Srbije“.
„Tako se nikada ne dobijaju parlamentarni izbori. Ako napravite jednu pobedu sada, morate tom pobedom da stvorite uslove za sledeće pobede. Ne smeju beogradski izbori da budu preferirani zato što to više odgovara jednom političkom bloku“, ocenio je gost N1.
(Autonomija/N1)