Skip to main content

Sutra protest za pritvorene aktiviste ispred suda u Novom Sadu

Vojvodina 20. mar 2025.
2 min čitanja

"Danas oni, sutra bilo ko"

Pokret slobodnih građana (PSG) pozvao je danas sve građane i građanke da im se u petak, 21. marta, pridruže na protestu „Danas oni, sutra bilo ko“, koji će se održati ispred zgrade suda i tužilaštva, u 11.45 sati.

„Protest se organizuje u znak podrške nezakonito i nepravedno pritvorenim aktivistima: Mariji Vasić, Ladu Jovoviću, Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću, Davoru Stefanoviću i Lazaru Diniću. Napad na jednog od nas je napad na sve nas. Rame uz rame, od početka do kraja“, naveli su u saopštenju za javnost.

Na isti protest su pozvale i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV) i SviĆe.

Na nekoliko prorežimskih televizija u četvrtak, 13. marta, emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora sa sastanka u prostorijama opozicionog Pokreta slobodnih građana (PSG) u Novom Sadu, na kojem su učestvovali aktivisti PSG-a i STAV-a.

Tridesetak organizacija civilnog društva iz Srbije je protestovalo jer je taj audio snimak pre nego u pravosudnim organima, završio u medijima, koji su odmah i “presudili” da je u pitanju “terorizam i rušenje države”, što su kasnije ponovili i najviši zvaničnici Republike Srbije, a što se potom našlo i u krivičnoj prijavi.

Nakon što je snimak emitovan, policija je uhapsila i pretresla stanove šestoro opozicionih i omladinskih aktivista.

Policija sumnjiči još šestoro omladinskih i studentskih aktivista iz organizacije STAV, koji se nalaze u inostranstvu, gde su otputovali radi učešća na Festivalu ljudskih prava u Dubrovniku, u Hrvatskoj.

Viši sud u Novom Sadu 16. marta uhapšenima je odredio pritvor od 30 dana. Policija je pretresala i stanove aktivista i aktivistkinja koji se trenutno ne nalaze u Srbiji.

Prema informacijama koje je novinarima saopštio jedan od branilaca, snimak je napravila Bezbednosno-informativna agencija, a naredbu je potpisao predsednik Višeg suda u Beogradu. Branioci nisu imalu uvid u sadržinu naredbe, sem što im je rečeno da ona postoji.

Pripadnicima organizacije STAV do sada, mesecima unazad, upućeno je na hiljade najtežih pretnji uključujući i brojne pretnje smrću, a oni su neprestano na meti tabloidne kampanje linča.

“Država nema pravo da zloupotrebljava bezbednosne strukture za tajno prisluškivanje s ciljem političkog progona. U predistražnom postupku, grupa se tereti za rušenje ustavnog poretka. Takva kvalifikacija je neprihvatljiva jer grupa nije preduzela nijednu aktivnost u pravcu ostvarivanja pomenutih spornih reči iz razgovora”, navele su organizacije civilnog društva.

(Autonomija/Beta)