"Ninić smatra da je u ovakvim situacijama važna uloga Zaštitnika građana koji je rekao da ne može da reaguje na događaje o kojima je saznao iz medija, već samo na osnovu prijava aktivista"
Aktivisti Ivanu Bjeliću i još četvorici muškaraca sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu odredila je pritvor od 30 dana, čije je hapšenje usledilo nakon incidenata na protestu u Novom Sadu 5. novembra. Advokat Ivan Ninić, koji je branilac Bjelića, kaže da je podneo žalbu na ovu odluku u roku, da je rok za odlučivanje istekao, kao i da nema informaciju šta će biti sa žalbom. Istakao je i da Zaštitnik građana odbija da reaguje na kršenje ljudskih prava, jer štiti svoje beneficije i ne želi da se suprotstavi izvršnoj vlasti.
“Žalbu na pritvor, koji je njemu određen, podneo sam u roku, u petak uveče. O žalbi treba da odlučuje Krivično vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu, a rok da se odluči je istekao u nedelju uveče. Nemam informaciju o tome da li je žalba odbijena. Ne znamo ni da li će se o njoj odlučivati, a imam informaciju da Veće uopšte nije formirano”, kazao je Ninić za N1.
Kako navodi, ovde se radi o uzurpaciji zakona i osnovnih ljudskih prava, i da je ovakvo ponašanje sudija, tj. nepoštovanje rokova, rezultat toga što se ne suočavaju sa posledicama.
“Sudije koje krše rok nemaju posledice, pa se zato ovako ponašaju. Rokovi su definisani Zakonom o krivičnom postupku. Ovde se jedino može ustanoviti da ljudski faktor krši zakon – radi se o uzurpaciji zakona, ali i osnovnih ljudskih prava. Došli smo u situaciju da oni sede u pritvoru, a da nemamo informaciju o tome da će se odlučivati o žalbi. Ovde se radi o neustavnom pritvoru”, objašnjava naš sagovornik.
Branilac Ivana Bjelića navodi da zakonom nije propisano kako se postupa kada se dođe u okvakvu situaciju, te da predsednik Višeg suda treba da preispita svoj rad, kao i onih kojima je predviđen rad u Vanpretresnom veću.
“Nema rekacije ni Visokog saveta sudstva… Ja čekam. Iskustvo mi je pokazalo da mora da se reši po žalbi. Ranije se dešavalo da nisu rešavali po žalbama i po 20 dana. Ja ću se interesovati o slučaju, ali Viši sud sam mora da objasni zašto se ovako radi”, kazao je.
Slična je situacija i sa nekadašnjim potpredsednikom Pokrajinske vlade Goranom Ješićem. Njegov advokat Vladimir Beljanski kazao je ranije danas za N1 da nema odgovora na žalbu zbog određenog pritvora od 30 dana.
“Ovo je jedna čudna situacija koja je neuobičajena za naše sudsko odlučivanje. Sud je trabalo da odlučuje o žalbi u roku od 48 sati. Veće je održalo sednicu, pa onda pretpostavljam da su odbili žalbu jer bi inače Goran Ješić bio na slobodi. To zbog čega je u pritvoru zdrav razum i logika ne mogu da objasne“, naveo je.
“Pašalićeva izjava sramna, ne želi da se zamera vlasti”
Ninić smatra da je u ovakvim situacijama važna uloga Zaštitnika građana, koju u ovom trenutku vrši Zoran Pašalić.
Ipak, Pašalić je povodom hapšenja aktivista na protestu u Novom Sadu rekao da ne može da reaguje na događaje o kojima je saznao iz medija, već samo na osnovu prijava aktivista.
„Ja sam za te događaje saznao iz medijskih naslova, a ukoliko ti aktivisti smatraju da su im na bilo koji način ugrožena ljudska prava neka podnesu pisanu prijavu ili neka me usmeno obaveste i ja ću postupiti po tome“, rekao je Pašalić za dnevni list Danas.
Ninić kaže da je ovakva reakcije Zaštitnika građana sramna.
“Njegova reakcija na hapšenje građana i kršenje ljudskih prava je sramna. On može proaktivno da reaguje. Pašalić za funkciju koju obavlja prima platu pola miliona mesečno, a pored toga ima i mnoge druge benefite – sve to da bi štitio prava malog čoveka. On samo nemo posmatra sve što se dešava i krije se iza birokratskih procedura, ne želeći da se zamera, da gura prst u oko izvršnoj vlasti. Izjavom da se njemu obrate, zbog svega navedenog, strahujem da bi još gore mogli da prođu”, kazao je sagovornik N1.
Pašalić je za Danas takođe rekao mu Zakon dozvoljava da pokrene kontrolu rada Bezbednosno-informativne agencije (BIA) u slučaju aktivista, ali da se to ne praktikuje.
„Policija vrši nasilje nad demonstrantima, a ne primenjuje ga prema onima koji ga ‘organizuju’ – Pašalić ni tu nije reagovao. Pašalić ima ovlašćenja da utvrdi zašto policija ne reaguje i može da utvrdi i preispita ko iz policije podupire nerede na ulicama. Zato on mora da bude smenjen”, ističe.
“Za incidente i rušenje Gradske kuće krivi SNS i PU Novi Sad”
Za incidente i rušenje Gradske kuće u Novom Sadu, smatra advokat, krivi su Srpska napredna Stranka (SNS) i Policijska uprava Novi Sad.
„Načelnik PU Novi Sad ne može da ostane na funkciji jer nije sprečio uništenje Gradske kuće, jer je imao političku zabranu da reaguje. Zato i račun za nanetu štetu Gradskoj kući treba ispostaviti njemu,“ smatra Ninić.
Osvrnuo se i na odluku Pokrajinske vlade da izdvoji 120 miliona dinara za sanaciju Gradske kuće, rekavši da je ona usledila nakon izjave Predsednika Srbije da je šteta procenjena na milion evra, te da je cilj ovog poteza „samo da se uzbudi javnost“.
„Na teret stavljaju nešto što nije uradio“
Aktivisti Ivanu Bjeliću se na teret stavlja izvršenje krivičnog dela nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu. Advokat Ninić kaže da se Bjelić i ostala četvortica tretiraju kao jedna grupa, bez obzira na to što međusobno ne poznaju, niti su delovali zajedno.
Dodaje i da se Bjeliću stavlja na teret da je pirotehnički predmet upalio i ubacio kroz polupani prozor u hodnik Gradske kuće u Novom Sadu, gde tužilaštvo tvrdi da je taj predmet izazvao požar. Ninić tvrdi da je požar izazvan drugim sredstvima i u drugim prostorijama.
Dodao je da se u slučaju njegovog branjenika eventualno može govoriti o postojanju radnje prekršaja iz člana 17. Zakona o javnom redu i miru, za koji je propisana novčana kazna od 50.000 do 100.000 dinara, a nikako zatvorska kazna od tri do 12 godina zatvora.
(N1, foto: Autonomija)