"Alarmantan i porast onlajn uznemiravanja i napada"
Nova objavljena studija Centra za medijski pluralizam i slobodu medija pri Evropskom univerzitetskom institutu u Firenci (CNPF) otkrila je stalne rizike sa kojima se novinari sreću u gotovo svim evropskim zemljama, uključujući pretnje njihovoj bezbednosti, smanjenje resursa za istraživačko izveštavanje i alarmantan porast onlajn uznemiravanja i napada.
Ovi izazovi, zajedno sa razornim uticajem digitalne transformacije, i dalje predstavljaju ozbiljnu opasnost za tkivo medijskog pluralizma u Evropi, navodi se u studiji.
„Naša studija jasno pokazuje trenutnu krhkost medijskog pluralizma u Evropi“, rekao je profesor Pjer Luiđi Parku, direktor CMPF-a.
„Postoji dovoljno prostora za napredak kada je u pitanju nezavisnost medija od komercijalnog i političkog uticaja, kao i nedovoljna zastupljenost žena i manjinskih grupa u medijima“, istakao je on.
„Najnoviji razvoj na nivou EU u ovoj oblasti je predlog Evropskog zakona o slobodi medija“, istakao je Parku.
„U potpunosti delimo cilj zagovaranja kvalitetnog novinarstva i očuvanja medijskog pluralizma kao stuba naše demokratije predložene uredbe. Ako bude odobren, potencijalno bi mogao imati dubok uticaj na očuvanje medijskog pluralizma i negovanje demokratskih vrednosti”, dodao je Parku.
Monitor pluralizma medija je 2013. godine prvi put implementirao Centar za medijski pluralizam i slobodu medija sa ciljem da informiše kreatore politike, istraživače i civilno društvo o rizicima po medijski pluralizam u evropskim medijskim sistemima.
To čini istraživanjem, analizom i poređenjem podataka o zemljama u četiri oblasti: fundamentalna zaštita, tržišni pluralitet, politička nezavisnost i društvena uključenost.
Izveštaj dalje razlaže podatke kako bi pokazao razliku između nivoa rizika u tradicionalnim medijskim indikatorima i u digitalnom okruženju, naglašavajući veći rizik u digitalnoj dimenziji, kao što je upotreba digitalnog nadzora nad novinarima, štetni govor na mreži i nedostatak transparentnosti u političkom oglašavanju na onlajn platformama.
(N1, foto: Autonomija)