"Vratite se u ustavne okvire!"

Studenti u blokadi Filozofskog fakuleta u Novom Sadu, a povodom hapšenja njihovih kolega na osnovu prisluškivanog razgovora, upitali su nadležne organe da li je “u ovoj i u ovakvoj Srbiji jedan razgovor teži zločin od onoga koji je odneo 16 života” u Novom Sadu.
“Oštro osuđujemo hapšenje studenata koji su prisluškivani i terete se za rušenje ustavnog poretka”, naveli su studenti u saopštenju za javnost.
Dodali su da audio materijal koji je tajno zabeležen “ne sme i ne može prema zakonu Srbije biti korišćen kao relevantan dokaz te samim tim nema pravnu snagu pred sudom”.
“Zahtevamo od nadležnih institucija da nam u što kraćem roku obrazlože protivzakonito hapšenje i da ovaj slučaj tretiraju u skladu sa zakonom. Pozivamo sve da razumeju kompleksnost situacije i stanu solidarno uz uhapšene”, naveli su studenti.
Dodali su da je u ovom slučaju reč o selektivnom tumačenju Ustava i zakona Srbije.
Oni su ponovili da su studenti koji su učestvovali u tajnom snimljenom razgovoru u prostorijama Pokreta slobodnih građana Srbije u Novom Sadu, razgovorom sa političarima, direktno narušili nestranačku studentsku borbu, zbog čega je plenum izglasao zabranu njihovog prisustva u blokadi fakulteta.
Međutim to, kako navode studenti, ne opravdava postupanje vlasti prema njima.
„Funkcionalan rad institucija za koji se studenti u blokadi zalažu od samog početka podrazumeva pravičan i jednak tretman pred zakonom za sve, bez izuzetka. Zahtevamo od nadležnih institucija da nam u što kraćem roku obrazlože protivzakonito hapšenje i da ovaj slučaj tretiraju u skladu sa zakonom“, ističu studenti.
Pozvali su sve da razumeju kompleksnost situacije i stanu solidarno uz uhapšene.
„Naše pitanje za vladajuću partiju: U kojim ste vi sve segmentima narušili ustavni poredak i pregazili najviši pravni akt – Ustav Republike Srbije? Vratite se u ustavne okvire!“, poručili su studenti novosadskog Filozofskog fakulteta u blokadi.
Jedan od branilaca studenata i aktivista osumnjičenih za pokušaj rušenja ustavnog poretka Veljko Milić izjavio je danas da tužilaštvo braniocima ne dozvoljava uvid u spise predmeta.
“Definitvno nam ne daju uvid u spise”; rekao je Milić agenciji Beta.
On je upitao kako je moguće da se braniocima to ne dozvoljava, a bilo je dozvoljeno da Željko Mitrović, Dragan J. Vučićević i ostali sa televizija koje su objavile audio snimak prisluškivanog razgovora “kao neovlašćena lica imaju priliku da izvrše uvid u snimak, a braniocima se to pravo uskraćuje”.
Milić je podsetio da je jedno od osnovnih prava odbrane da se upoznaju sa dokazima koji terete okrivljenog i da bez toga efikasna odbrana nije moguća, te da samim tim “nema ni govora o pravičnom suđenju”.
Na nekoliko prorežimskih televizija u četvrtak, 13. marta, emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora sa sastanka u prostorijama opozicionog Pokreta slobodnih građana (PSG) u Novom Sadu, na kojem su učestvovali aktivisti PSG-a i organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV).
Tridesetak organizacija civilnog društva iz Srbije je protestovalo jer je taj audio snimak pre nego u pravosudnim organima, završio u medijima, koji su odmah i “presudili” da je u pitanju “terorizam i rušenje države”, što su kasnije ponovili i najviši državni zvaničnici, a što se potom našlo i u krivičnoj prijavi.
Nakon što je snimak emitovan, policija je uhapsila i pretresla stanove šestoro opozicionih i omladinskih aktivista.
Policija sumnjiči još šestoro omladinskih i studentskih aktivista iz organizacije STAV, koji nisu u Srbiji.
Viši sud u Novom Sadu 16. marta uhapšenima je odredio pritvor od 30 dana. Policija je pretresala i stanove aktivista i aktivistkinja koji se trenutno ne nalaze u Srbiji.
Prema informacijama koje je novinarima saopštio jedan od branilaca, snimak je napravila Bezbednosno-informativna agencija, a naredbu je potpisao predsednik Višeg suda u Beogradu. Branioci nisu imali uvid u sadržinu naredbe, sem što im je rečeno da ona postoji.
Pripadnicima organizacije STAV do sada, mesecima unazad, upućeno je na hiljade najtežih pretnji uključujući i brojne pretnje smrću, a oni su neprestano na meti tabloidne kampanje linča.
“Država nema pravo da zloupotrebljava bezbednosne strukture za tajno prisluškivanje s ciljem političkog progona. U predistražnom postupku, grupa se tereti za rušenje ustavnog poretka. Takva kvalifikacija je neprihvatljiva jer grupa nije preduzela nijednu aktivnost u pravcu ostvarivanja pomenutih spornih reči iz razgovora”, navele su organizacije civilnog društva.
(Beta, Autonomija)