Skip to main content

Stručnjak za radno pravo: Tužbe zbog umanjenih plata u školama imaju osnova

Info 06. mar 2025.
2 min čitanja

"Imamo situacije koje su neregulisane zakonom, a Ministarstvo ne koristi mogućnosti da ih podvede pod ono što je regulisano zakonom“

Stručnjak za radno pravo Mario Reljanović ocenio je danas da najava Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika (NSPRS) o tužbama zbog umanjenih plata u školama ima osnova i da će u toj situaciji pokazati da su nastavnici biti u pravu.

Kako je ranije najavljeno, ako plate zaposlenih u školama budu umanjene, a da to nije posledica zakonito sprovedenih i pravnosnažno okončanih disciplinskih postupaka protiv svakog pojedinačnog zaposlenog, odgovorna lica za takav postupak će biti predmet tužbi i krivičnih prijava koje će podnositi NSPRS i svaki oštećeni radnik.

„Ministarstvo prosvete je rešilo da situaciju preseče na način na koji ne može da se preseče – oni koji su obustavili rad neće dobiti zarade bez obzira na to zbog čega su u obustavi, a to nije tačno“, objasnio je Reljanović pred današnju isplatu prvog dela februarskih plata prosvetarima koja bi trebalo da bude umanjena za one koji nisu radili u punom kapacitetu.

Reljanović navodi da je u većini slučajeva situacija takva da nema nastave, ali da su nastavnici u školama. Napominje da se negde drži i pripremna nastava za male i velike maturante.

„Ne postoji mogućnost da se sve to prikaže u automatskom sistemu za obradu plata“, napominje Reljanović i dodao i da Ministarstvo prosvete ne može da obračunva plate tako „odokativno“.

„Stav Ministarstva prosvete – koliko radite toliko ćete dobiti je u redu, ali se to odnosi na one koji izbegavaju svoje radne obaveze tako što se ne pojave bez obrazloženja, što ovde, uglavnom, nije slučaj“, kazao je Reljanović.

Dodaje da u postojećoj situaciji većina nastavnika neće dobiti zaradu uopšte ili neće dobiti onu koja je jednaka njihovom formalno-pravnom položaju.

„Imamo situacije koje su neregulisane zakonom, a Ministarstvo ne koristi mogućnosti da ih podvede pod ono što je regulisano zakonom“, smatra Reljanović i dodaje da je u tom slučaju trebalo pribeći vanpravnim sredstvima, poput dijaloga.

Reljkanović ocenjuje i da bi nakon razgovora i pokazivanja dobre volje Ministarsva prosvete mogloi da se nastavi sa primenom zakona.

On smatra da je Ministarstvo prosvete trebalo da pokaže razumevanje kada se pokazalo veliko nezadovoljstvo Posebnim kolektivnim ugovorom i da se pozabavi preispitivanjem reprezentativnosti sindikata koji su ih potpisali.

(N1, foto: Autonomija)