"Srbija mora ili da otkupi deonice po fer tržišnoj ceni ili da pozove treću stranu da učestvuje u toj kupovini"
Naftna industrija Srbije (NIS) bi nakon najavljenog uvođenja američkih sankcija, po automatizmu, praktično bila i pod sankcijama u evropskim zemljama, izjavio je danas FoNetu stručnjak za energetiku Miodrag Kapor i dodao da ne vidi način da NIS nastavi svoje poslovanje dok se ne reši pitanje ruskog vlasništva u toj kompaniji.
„Ko dođe na listu američkih sankcija, to znači da bilo koja transakcija u dolarima može biti sankcionisana. NIS ne mora biti formalno pod evropskim sankcijama, ali nijedna veća kompanija iz Evrope neće da rizikuje da padne pod sankcije zbog saradnje sa NIS koja je mala kompanija u globalnim okvirima“, objasnio je Kapor.
Podseća i da su od nedavno na snazi nove sankcije EU prema Rusiji koje predviđaju stavljanje na „crnu listu“ desetine tankera za prevoz nafte i gasa, koji pomažu Moskvi da zaradi milijarde dolara od prodaje fosilnih goriva. Reč je o takozvanoj „crnoj floti“.
„Čak ni baržama preko Dunava nafta neće moći da dođe do Rafinerije u Pančevu“, objašnjava Kapor.
On ističe da treba dobro proučiti šta zapravo piše u dokumentu kojim se planira uvođenje sankcija za NIS jer, kako navodi, moguće je da u njemu stoji zabrana za bilo koji procenat ruskog vlasništva u toj kompaniji.
„Srbija mora ili da otkupi deonice po fer tržišnoj ceni ili da pozove treću stranu da učestvuje u toj kupovini. Ta treća strana ne sme biti pod sankcijama. Nakon toga može da se nastavi uobičajeno poslovanje, u svim drugim opcijama nam se ne piše dobro“, smatra Kapor.
On dodaje i da slučaj NIS može biti predmet međunarodne arbitraže, a da u tom slučaju Srbija ima jake argumente jer su, kako navodi, usledile vanredne okolnosti i vanredni pravni lekovi.
Kapor je naveo da ga ne bi iznenadio ni scenario koji je povoljniji po Rusiju.
„Da Srbija isplati za NIS mnogo veću cenu od tržišne vrednosti, zbog bliskih odnosa između vladajućih oligarhija“, ukazao je Kapor.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u subotu da još nije video zvanični dokument kojim SAD uvode sankcije protiv NIS, ali da je putem „zvaničnog kanala“ obavešten da će uslediti od 1. januara, dodaši da ta vest dolazi u teškom trenutku, ali da će se razgovarati i sa SAD i sa Rusijom.
(N1, foto: Autonomija)