Skip to main content

Stotine demonstranata upale u ambasadu Švedske u Bagdadu, zapaljena zgrada

Planeta 20. јул 2023.
< 1 min čitanja

Demonstracije su organizovane na poziv pristalica šiitskog sveštenika Muktade el Sadra u znak protesta protiv spaljivanja Kurana u Švedskoj

Više stotina demonstranata, koji protestuju zbog paljenja Kurana, upalo je noćas u ambasadu Švedske u centru Bagdada, zapalivši deo zgrade, prenosi RTS.

Serija video-zapisa, objavljena u grupi na Telegramu One Baghdad, prikazuje ljude koji se okupljaju oko švedske ambasade oko 01:00 čas u četvrtak, uzvikujući slogane kojima podržavaju šiitskog sveštenika Muktada el Sadra.

Sat vremena kasnije usledio je juriš na ambasadu, a na snimcima se video dim koji se diže iz zgrade u kompleksu ambasade i demonstranti koji stoje na njenom krovu.

Svi zaposleni u ambasadi su dobro, navodi se u saopštenju švedskog Ministarstva spoljnih poslova u kojem se i osuđuje taj napad i naglašava potreba iračkih vlasti da zaštite strane diplomatske misije.

Iračka vlada je snažno osudila paljenje švedske ambasade u Bagdadu, a bezbednosnim snagama je naređeno da sprovedu brzu istragu i kazne odgovorne.

Demonstracije su, inače, organizovane na poziv pristalica šiitskog sveštenika Muktade el Sadra u znak protesta protiv drugog planiranog spaljivanja Kurana u Švedskoj u nekoliko nedelja.

El Sadr je jedna od najmoćnijih ličnosti Iraka, komanduje stotinama hiljada sledbenika koje je više puta izvodio na ulice.

Prošlog leta oni su, tako, zauzeli snažno utvrđenu Zelenu zonu u Bagdadu i učestvovali u sukobima, u kojima je bilo i žrtava.

Švedska policija je u sredu odobrila zahtev za javni skup ispred iračke ambasade u Stokholmu, a na kojem se očekivalo učešće dve osobe.

Švedska novinska agencija TT javila je da su njih dvojica planirala da spali Kuran i iračku zastavu, a trebalo je da učestvuje čovek koji je u junu ispred stokholmske džamije spalio Kuran.

Švedska policija odbila je nekoliko prijava ranije ove godine za proteste koji su uključivali spaljivanje Kurana, zbog zabrinutosti za bezbednost. Sudovi su tada poništili policijsku odluku, navodeći da je reč o slobodi govora.

(Danas, RTS, Foto: Wikipedia)