Riječ je o šestom paketu sankcija koju je Bruxelles uveo 20. ožujka, zbog kršenja ljudskih prava
Srbija se nije uskladila s posljednjim paketom sankcija koje je Europska unija uvela protiv Irana.
Riječ je o šestom paketu sankcija koju je Bruxelles uveo 20. ožujka, zbog kršenja ljudskih prava, pri čemu je na listu sankcioniranih dodano osam pojedinaca i jedna tvrtka.
Sankcije EU odnosit će se sada na ukupno 204 pojedinca i 34 tvrtke u Iranu, a posljednja odluka posebno se odnosi na članove pravosuđa, koji se smatraju odgovornim za izricanje smrtnih presuda na nepoštenim procesima i za torturu nad osuđenicima.
U priopćenju koje je izdao visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell potvrđuje se da su ostale zemlje kandidati za punopravno članstvo uskladile s odlukom EU po pitanju sankcija protiv Irana.
S ovom odlukom uskladile su se i Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Albanija, Ukrajina, Moldavija te Bosna i Hercegovina.
Također, odlukom EU uskladile su se i zemlje članice Europskog gospodarskog prostora: Island, Lihtenštajn i Norveška.
„Ove zemlje će osigurati da njihove nacionalne politike budu u skladu s ovom Odlukom Vijeća o provođenju. EU prima na znanje ovu posvećenost i pozdravlja je“, navodi se u priopćenju Borrella.
Srbija se nije uskladila i s ranijim sankcijama EU protiv Irana, kada je 20. veljače zamrznula imovinu i objavila viznu zabranu iranskom ministru obrazovanja Yousefu Nouriju i ministru kulture Mohammadu Mahdiju Esmaeiliju u sklopu petog paketa sankcija protiv Teherana.
Stopa usklađivanja Srbije s vanjskom politikom EU drastično je pala otkako je Rusija započela invaziju na Ukrajinu, budući da zemlja nije uvela nijednu sankciju protiv Kremlja.
Srbija je zemlja kandidatkinja koja vodi i pristupne pregovore s EU. Od zemalja kandidatkinja očekuje se da progresivno usklade njihovu vanjsku s politikama EU.