"Protiv direktora će takođe biti podneta krivična prijava zbog diskriminacije manjinskih zajednica koji žive na teritoriji Vojvodine"

Glavni poverenik Sindikata Nezavisnost na Radio-televiziji Vojvodine (RTV) Darko Šper prekinuo je posle sedam dana, štrajk glađu jer je centrala sindikata preuzela dalje aktivnosti u borbi za ispunjenje zahteva „drugim metodama, uključujući i tužbe“. „Drago mi je da smo na dobrom putu, i da su maske pale“, rekao je Šper.
Njegovi zahtevi su u velikoj večini ispunjeni ili na putu do ispunjenja, a na pitanje N1 kako se oseća, Šper je odgovorio: „malo iscrprljeno, sa povišenim pritiskom i šećerom, i još uvek na na privikavanju na redovan režim života“.
„Do mnogih zaključaka sam došao za sedam dana tokom boravka na televiziji dan i noć. Drago da smo na dobrom putu, da su maske pale i da možemo sa sigurnošću da tvrdimo da imamo ljude kojima je stalo do medijskih javniih srervisa i prava zaposlenih i da imamo one kojima nije stalo do toga već to nečijih interesa. Vrlo pozitivno iskustvo za mene, ali teško i negativno za kolege iz sindikata“, rekao je Šper.
Najdalje od ispunjenja zahteva je, kako je kazao, stavljanje na dnevni red Upravog odbora zahteva za raspravu o smeni v.d. glavnog i odgovornog urednika Prvog programa RTV Nenada Ćaćića. Šper je naveo da je direktor rekao da taj zahtev neće biti ispunjen, a iz kojih razloga ne znamo.
Alibi za takvu odluku je, kako kaže, raspisivanje konkursa, dan pošto je počeo štrajk, za svih sedam glavnih i odgovornih urednika i direktora programa.
„Javno apelujem na sve medijske stručnjake kojima je stalo do RTV da se prijave na javni konkurs. Javni servis i javni interes je u pitanju, i apelujem na sve medijske stručnjake da se prijave da bude što teža konkurencija komisiji koja bude trebala da bira najboljeg kandidata, kako se ne bi ponovili Ćaćići“, istakao je Šper.
Najveći problem je, kako je naveo, kod finansijskih zahtva, ističući da je diirektor rekao da mu je potrebna određena finansijska rezerva, i da je potreban novac za kupovinu programa.
„Sutra su neki pregovori na tu temu“, navodi Šper ukazujući da niko nije obratio pažnju na zaposlene u programu koji rade za menje plate, posebno većinu u manjinskim redakcijama na Drugom programu televizije i Drugom i Trećem programu radija Novi Sad.
Među zahtevima koji su ispunjeni je, kako je kazao, i taj da se održi sastanak sa studentima koji su za 24 sata od početka njegovog štrajka bili u zgradi i razgovarali sa direktorom.
Šper je podsetio da su posle blokade RTV, studenti hteli da uspostave neki dijalog sa direktorom, ali ih je on optužio da su ga uzeli za taoca i da su zavrnuli gasne instalacije.
„Mi smo podneli krivičnu prijavu protiv direktora zbog izazivanja panike i opasnosti“, rekao je Šper, dodajući da će protiv direktora takođe biti podneta krivična prijava zbog diskriminacije manjinskih zajednice koji žive na teritoriji Vojvodine.
On (direktor) je, prema oceni Špera, izabrao težim putem da komunicira sa dobro organizovanim sindikatima.
(N1, foto: Autonomija)