"Vlast uopšte nije svesna do čega smo došli – mladi su se probudili"
Profesori Smiljana Milinkov sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i Dušan Aleksić sa Filozofskog fakulteta u Nišu, koji podržavaju blokadu studenata, kažu za N1 da studentima veoma znači podrška profesora, što znači da im pružaju neku vrstu sigurnosti i da imaju poverenja u njih. Aleksića posebno raduje to što su studenti razbili predrasude o njima – da su inertni, dok Milinkov ocenjuje da vlast uopšte nije svesna do čega smo došli, „mladi su se probudili“.
„Slika koja je juče otišla sa Filozofskog fakulteta u Nišu jedna je od najlepših koju sam video prethodnih godina. Smatram da je svaki Filozofski fakultet bastion demokratije i kritičkog mišljenja i mi kao profesori, naročito iz polja društvenih nauka nemamo pravo da se ponašamo drugačije, jer upravo ih mi pripremamo za taj svet, za svet koji je takav kakav jeste i koji oni moraju da menjaju. Ako su oni primetili da postoji problem, ako su oni primetili da budućnost koja im ostaje nije nimalo svetla, ako su oni primetili niz anomalija koje se godinama dešavaju, a čije posledice intenzivno osećamo u poslednje vreme, mi prosto nemamo prava da ih ne podržimo“, ističe Aleksić
Dodaje da su studenti u ovo ušli prvi put, da su njihovi ciljevi jasni i istovremeno plemeniti.
„Ako su oni svojom motivacijom nadjačali taj svoj strah, mi nemamo pravo da ih ne podržimo“, navodi i kaže da oni nemaju probleme koje imaju studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, čija uprava ne podržava blokadu studenata.
Milinkov kaže da od ponedeljka kada je fakultet blokiran, stalno se vode neki pregovori između uprave i studenata.
Tema pregovora je način na koji će funkcionisati administracija na fakultetu, da li će se izaći u susret nekim dodatnim zahtevima studenata u vezi sa samim njihovim funkcionisanjem, a nakon poslednjeg sastanka objavljeno je saopštenje na sajtu fakulteta u kom se navodi da uprava podržava zahteve studenaata, ali ne podržava samu blokadu, rekla je ona.
„Nema prirodnijeg mesta za zahteve studenata i da traže njihovo ispunjavanje od fakulteta“, smatra Milinkov.
Dodaje i da se trenutno pregovara da se pusti služba računovodstva da radi da bi se isplatile novembrarske plate, a disciplinske prijave protiv profesora koji podržavaju blokadu se stalno provlače u samim pregovorima.
Profesori sigurna luka od kojih studenti očekuju podršku
„Mnoge moje kolege podržavaju i blokadu kao vid protesta i zahteve studenata. Ima katedri koje su se otvoreno izjasnile da podržavaju studente, ima onih koji se nisu izjašnjavali. Ja svaki dan idem na fakultet, studentima mnogo znači naša podrška“, poručuje.
Aleksić se slaže i navodi da su „profesori sigurna luka od kojih (studenti) očekuju podršku, jer su ih upravo oni pripremali za taj aktivizam koji se sada sprovodi sa vrlo jakim razlogom“.
Filozofski fakultet u Nišu pozvao je vršioce vlasti da umesto što raspiruju konflikte hitno preduzmu konstruktivne korake koji će omogućiti izlaz iz ove opasne društvene krize.
Upitan koji bi to bili konstruktivni koraci, Aleksić kaže da to znači da se zahtevi studenata uzmu u obzir – da se nađu krivci, da prestane targetiranje, hapšenje i zastrašivanje njihovih kolega, jer to je nedopustivo.
„Mladi jesu budućnost zemlje i srž ovog društva. Upravo se na njih vrši hajka najgore vrste. U njihovim nastupima nema ničeg lošeg, ničeg agresivnog, nenormalnog, oni prosto samo traže svoja prava“, ocenjuje Aleksić.
Ko prati studente?
Milinkov kaže i da je u blokadi svakodnevno sve više studenata i da na Filozofski fakultet u Novom Sadu dolaze i studenti sa drugih fakulteta da učestvuju u plenumima.
Ističe da je primetna neverovatna solidarnost i povezanost među studentima, koji sada 24 sata provode zajedno, a do sada su živeli u nekim virtuelnim svetovima.
Takođe, kao primer solidarnosti, navodi da kada je juče PMF krenuo sa blokadom, studenti sa Filozofskom su im odneli deo hrane, pića i ostalih potrepština koje im svakodnevno građani donose.
„Vrlo su zreli, pametni, oni drže lekciju svima nama“, ističe Milinkov.
Na pitanje šta to toliko plaši vlast kada se radi o studentskim blokadama, ona ocenjuje da je to njihov inat i to što mladi ignorišu, njih „baš briga šta priča predsednik, nastavljaju svoje“.
Aleksić navodi da želja da dođe do ispunjenja njihovih zahteva, čini da nadjačaju svoj strah, kao i da je kod njih izražena svest da se ne bore za svoju ličnu korist.
Podseća i na nedavni snimak koji se pojavio u javnosti svađe jedne studentkinje i studenta, što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio kao okršaj zbog para koje navodno studenti dobijaju za proteste, ona kaže da je zabrinjavajuće da su studenti bili praćeni i da ih je neko snimao.
„To je opasno i ja sam iskreno zabrinuta za njihovu bezbednost. Ko prati studente? To treba da bude tema – koliko je ugrožena bezbednost mladih ljudi koji su podigli svoj glas“, upozorava ona.