Za podršku razvoju stvaranja znanja iz oblasti rodnih i feminističkih studija

Profesorka Smiljana Milinkov sa Odseka za žurnalistiku Filozofskog fakulteta Univerzitet u Novom Sadu dobitnica je Nagrade “Anđelka Milić” u 2025. godini za podršku razvoju stvaranja znanja iz oblasti rodnih i feminističkih studija u Srbiji. Nagradu dodlejuje Sekcija za feministička istraživanja i kritičke studije maskuliniteta (SEFEM).
U istoj kategoriji nagrađena je i profesorka Marija Babović sa Filozofskog fakulteta Univerzitet u Beogradu
Žiri koji je ove godine radio u sastavu prof. dr Katarina Lončarević, dr Nađa Bobičić i dr Lilijana Čičkarić, dodelio je Nagradu “Anđelka Milić” i u drugim kategorijama.
Nagradu za najbolji naučni rad domaće autorke ili autora u oblasti društvenih i humanističkih nauka, uključujući studije kulture i nauke o umetnosti, koji je objavljen u 2024. godini, dobila je dr Biljana Stanković sa Filozofskog fakulteta u Beogradu. Za monografiju “Giving Birth To A Subject – Transition To Motherhood As An Embodied & Technologically Mediated Experience. Palgrave Macmillan–Springer. 2024.
Psihološkinja i psihoterapeutkinja dr Lidija Vasiljević nagrađena je u istoj kategoriji za monografiju “NEsavršeNE: mitovi o ženskim mentalnim bolestima i njihovom lečenju. Ka alternativnoj istoriji normalnosti žena. Zrenjanin. Novi Sad. Agora. 2024”.
Nagradu za izuzetan ili životni dorinos koji su pojedinci ili pojedinke ostvarile u stvaranju znanja iz oblasti rodnih i feminističkih studija i njihove primene u ženskom pokretu, kao i afirimaciji politika rodne ravnopravnosti u Srbiji dobile su prof. dr Vladislava Gordić Petković sa novosadskog Filozofskog fakulteta i Danica Todorov Jašarević iz Centra za podršku ženama u Kikindi.
Nagrade će im biti uručene sredinom marta.
Nagrada “Andelka Milić” je ustanovljena 2016. godine i dodeljuje se za doprinos u prethodnoj godini ili izuzetno, za dugogodišnji rad i doprinos u osnaživanju feminističke proizvodnje kontekstualizovanog znanja, pre svega putem originalnih i relevantnih istraživanja, kao i kreativne upotrebe i primene feminističkog znanja i iskustva u svim oblastima društvenog života u Srbiji.
Osnovna namera osnivača (SEFEM) je širenje poruke o važnosti rodne ravnopravnosti, nediskriminacije, nenasilja, prevazilaženja mizoginije i rodnih stereotipa, kao i jačanje modernizacijskih i transformativnih procesa u srpskom društvu.
(Autonomija/foto: Magločistač)