"Stojković je u pritvoru zato što je dosledno, oštro i beskompromisno za ulazak Srbije u EU i NATO i zato što je podneo krivičnu prijavu protiv Aleksandra Vučića zbog učešća u 'Sarajevo safariju'“

Grupa građana okupila se danas ispred Palate pravde pružajući podršku advokatu i političkom aktivisti Čedomiru Stojkoviću koji se nalazi u pritvoru više od 50 dana zbog optužbi da je navodno pozivao na nasilno rušenje ustavnog poretka i odavao državne tajne.
Okupljeni su na stubu na platou Palate zalepili Ustav Srbije i transparent „Sloboda za Čedomira“ i postavili zastave Evropske unije i Ukrajine.
Zamenik predsednika Pokreta Liberali Ivan Videnović poručio je da je Stojković više od 50 dana u pritvoru, prvo je bio u kućnom pritvoru, a prethodnih nekoliko dana je u klasičnom pritvoru i protiv njega njega su pokrenute dve krivične prijave i jedna parnična.
„U pritvoru se nalazi zbog toga što je navodno pozivao na rušenje ustavnog poretka, to je jedna optužba, a druga optužba je da je odao državnu tajnu. Niti jedno niti drugo nije istina, tu ne postoji krivično delo, ne može postojati krivično delo odavanje državne tajne ako je BIA dokument koji je poslala sudu samim tim učinila javnim. Sud ga je poslao tuženom, a tuženi je to morao da pokaže advokatu“, rekao je Videnović.
Prema tome, kako je naveo, u samoj Bezbednosnoj-inforamtivnoj agenciji je skinuta oznaka tajnosti sa tog dokumenta i sve što se dešava je „zapravo proizvoljna samovolja vlasti da se izmisle krivična dela“, kako bi Stojkovića bez ikakvog razloga držali u pritvoru.
Videnović je naveo da se izmišljaju krivična dela, a broj uhapšenih ljudi, poput Stojkovića i zatvorenih poljoprivrednika se povećava. On je poručio da društvo mora da učini nešto da se takve stvari ne ponavljaju.
„Moramo da razmislimo o tome koja je to institucija, koji to ustavni sud, bi morao da ima i fizički snagu i sopstvenu policiju i sopstvenu vojnu jedinicu koja implementira zakon i koja bdi nad ovim društvom ne dozvoljavajući mu da ikada više postane diktatura“, rekao je Videnović.
On je najavio da će skupovi podrške Stojkoviću biti organizovani svakog četvrtka do njegovog puštanja.
Podrska uhapsenom advokatu Cedomiru Stojkovicu pic.twitter.com/UzCkwyAsQ8
— Maja (@M2aja) March 5, 2026
Potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine i advokat Aleksandar Olenik je istakao je da je Stojković najnoviji „politički zatvorenik“ i dodao da režim Aleksandra Vučića sprovodi državni terorizam, a u tome mu pomažu deo sudija i tužioca, kao i policija.
„Ne postoji krivično delo koje je kolega Stojković učinio. Advokatska komora se nije oglasila i to je poruka svim advokatima kako će proći ako se suprostave režimu. To je sramota na nama advokatima i to ćemo mi da rešimo unutar Komore“, rekao je Olenik.
Prema njegovim rečima, Stojković je u pritvoru zato što je dosledno, oštro i beskompromisno za ulazak Srbije u EU i NATO i zato što je podneo krivičnu prijavu protiv Aleksandra Vučića zbog učešća u „Sarajevo safariju“.
„Pošto je politički zatvorenik i pošto je tamo zbog osvete Aleksandra Vučića ja iskreno sumnjam i plašim se kakav će on tretman imati u protvoru. To je ozbiljan problem i zato se trudimo da ga oslobodimo“, poručio je Olenik i naglasio da je jedini način za njegovo oslobođenje pritisak javnosti.
On je poručio da potreban jedinstveni front, navodeći da ni poljoprivrednici, ni studenti ni opoziciji ne mogu sami da dođu do rezultata.
Olenik je naglasio da je „sramota“ advokatskog esnafa to što je na današnjem skupu bilo najmanje advokata među ljudima koji su došli da podrže Stojkovića.
Stojković je uhapšen 29. decembra pod optužbom da je pozivao „na svrgavanje najviših državnih organa i njihovih predstavnika“ i od tada je bio u kućnom pritvoru.
Njemu je 28. februara ukinut kućni i određen klasičan pritvor, zbog nove optužbe da je odao državnu tajnu objavljivanjem dokumenata iz parničnog postupka za naknadu štete, koji je protiv njega pokrenula BIA, a koje mu je sud dostavio redovnim putem.
(Danas, foto: Screenshot X)

STUPS: Seljačka buna 2026.