"I javna rasprava, i novi predlozi koji dolaze preko noći, a o kojima Radna grupa ništa ne zna..."
Predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever ocenila je za N1 da je teško ući u detalje poslednjih izmena medijskih zakona u Srbiji, kao i da to što Vlada Srbije predlaže nije praksa u zemljama Evropske unije. Ona je istakla da je Evropska medijska federacija novinara upozoravala da će novim zakonima još više oslabiti REM. „REM nije ispunjavao svoju funkciju upravo u vezi sa emiterima koji krše medijske profesinalne norme i pravila koja se propisuju svuda, ne samo na evropskom nivou. REM nije funkcionalan, REM nije nezavisan“, napomenula je Sever.
Podsetimo, Vlada Srbije izmenila je članove Zakona o elektronskim medijima nakon rasprave o tom zakonu, bez znanja Radne grupe koja okuplja medijska udruženja i medijske profesionalce?
„Prvo što vam moram reći da je sve to teško pratiti. Toliko izmena, toliko komentara, to stvarno nije profesionalno. Nažalost, moraću uporediti ovo što se vama događa sa našom pričom u Hrvatskoj. Naime, tokom leta je zasedala Radna grupa koja je bila zadužena za medijske zakone, i u kojoj su aktivno učestvovali predstavnici udruženja i sindikata novinara. Međutim Ministarstvo kulture Hrvatske je preko noći predlog zakona o medijima poslalo na 100 adresa, sa sadržajem sa kojim smo ostali šokirani. Radna grupa, naravno to uopšte nije znala“, navodi Sever.
Prema njenim rečima, nakon toga su mediji digli „jako veliku buku“, kako u Hrvatskoj tako i u EU, i nacrt takvog zakona je stopiran. Sada se čeka drugi predlog tog zakona.
„Ovo što se kod vas događa je još zanimljivije. I javna rasprava, i novi predlozi koji dolaze preko noći, a o kojima Radna grupa ništa ne zna… Iskreno, vrlo je teško ispratiti sve, i u svakom slučaju – zakoni se tako ne donose nigde, pa ne bi trebali ni u vašoj ni u našoj zemlji.
Na pitanje o novim izmenama, kojima se propisuje da će biti obavezan raspored kanala za sve kablovske operatore, odnosno da se mora dati prednost javnom servisu i televizijama sa nacionalnim frekvencijama, i da li bi u tom slučaju te frekvencije trebalo da budu besplatne za emitovanje drugim operatorima, ona odgovara: „Ja se nisam susrela sa takvim slučajem. Moram priznati da od noćas, od kada je taj predlog donesen, do ovog trenutka, nisam se stigla informisati kakva je situacija u drugim zemljama, ali u Hrvatskoj nije tako.
Ona je prenela iskustva kolege iz Danske koje rekao je obaveza emitera da emituje program za gluve i nagluve ljude i specijalizovane programe.
„U promenama koje postavlja Vlada Srbije je teško ući u detalje, i povući paralele i poređenja sa Evropskom unijom“, istakla je Sever.