Skip to main content

Šabić: Mesec dana pritvora Ješiću i Bačulovu pokazuje da tužilaštvo radi po direktnom nalogu

Građani 10. нов 2024.
2 min čitanja

"Tužilaštvo potpuno instrumentalizovano"

Pravnik Rodoljub Šabić kaže povodom određivanja do 30 dana pritvora bivšem pokrajinskom funkcioneru Goranu Ješiću i odborniku Miši Bačulovu da sve ukazuje da tužilaštvo radi po direktnom nalogu.

Povodom određivanja pritvora do 30 dana bivšem pokrajinskom funkcioneru Goranu Ješiću i novosadskom odborniku Miši Bačulovu, pravnik i bivši poverenik za zaštitu podataka o ličnosti i informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić izjavio je za „Vreme“ da je je to mera koja se izriče samo u izuzetnim situacijama, kada je to neophodno, ali smatra da to nije slučaj kada je reč o njima.

„To je situacija sa kojom se susrećemo barem pola godine, pre svega kroz ponašanja tužilaštva, u raznim situacijama kada su građani koristili svoja Ustavom zajamčena prava, da demonstriraju protiv mera vlasti. Tužilaštvo to kvalifikuje kao poziv na rušenje ustavnog poretka i određivanjem pritvora, iako je to najoštrija mera protiv jednog od osnovnih ljudskih prava“, kaže Šabić.

To ukazuje, dodaje, da je tužilaštvo potpuno instrumentalizovano i da radi po direktnom nalogu. 

„Nema sumnje da je pritvaranje ljudi pod ovakvim uslovima krajnje problematično“, kaže Šabić. 

Sagovornik „Vremena“ naglašava da se, prema Zakonu o krivičnom postupku, pritvor ne izriče kao redovna mera, već samo kada nekom drugom, blažom merom, ne može da se obezbedi prisustvo okrivljenog i tok postupka.

„Sve što se dešava liči s jedne strane na odmazdu prema onima koji su se usudili da iskažu nezadovoljstvo, a sa druge strane na zastrašivanje potencijalnih učensika protesta“, kaže Šabić. 

Bivši poverenik za zaštitu podataka o ličnosti i informacije od javnog značaja ističe i i da Ješićev slučaj ukazuje, po ko zna koji put, na pitanje nastupa policije.

„Zakon o policiji nedovsmisleno govori da policajac, ako nije u uniformi, pre bilo kakve primene ovlašćenja mora da se legitimiše. To je u našoj policiji potpuno zaboravljeno. Ja sam na to ukazao jer je visokorizično i za građane i za samu policiju. Takav sukob može da eskalira i da dovede do sukoba sa tragičnim posledicama“, upozorava Šabić. 

On kaže da su ga na drušvenoj mreži Iks, gde je prvobitno izneo svoj stav, demantovali i rekli da policajac može da se predstavi usmeno, bez značke i legitimacije.

Dodaje da su u tom „pokušaju obmanjivanja javnosti“ zaboravili na pravilo da se policija predstavlja obaveznom legitimacijom i značkom. A izuzetno se, kada se zakonska svrha ne može drugačije ostvariti, predstavlja samo povikom „Policija“ i nakon što okonča akcije, policajac se ponovo legitimiše na propisan način.

„Oni od nečeg što je samo izuzetno dopušteno pokušavaju da naprave pravilo“, zaključuje Šabić. 

(021/Vreme, foto: Medija centar Beograd)