"Rusija Dodika pomalo prizemljuje, što ne znači da on neće i dalje nastaviti da opstruira Bosnu i Hercegovinu i što ne znači da će ruski uticaj nestati"

Od trenutka kada se Milorad Dodik, predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, upustio u posljednju secesionističku avanturu stiče se dojam da sve to radi uz prešutnu podršku Ruske Federacije. Ali, ovaj put, kako su primijetili mnogi, ta je podrška suzdržanija i opreznija. Znači li to da Dodikove politike gube podršku kod najvećeg i najvažnijeg saveznika malo je za povjerovati i prije će biti da je je njegova sudbina sada predmet nekih složenijih geopolitičkih kalkulacija.
Nije ostalo nezamijećeno da je čudno miran i ruski ambasador u Bosni i Hercegovini Igor Kalabuhov, za kojeg je nedavni Dodikov sastanak sa Putinom prošao poprilično „gluho“, kao i da je izostala prepoznatljiva razmetljivost predsjednika Republike Srpske. Činjenica je da je Dodik, zajedno sa Vučićem, najavio dolazak u Moskvu 9. maja, na proslavu Pobjede nad fašizmom, ali za sada se to putovanje spominje stidljivo i bez velike pompe.
Sve su to razlozi da se postavi pitanje kakav je odnos Rusije prema Miloradu Dodiku i koliko je snažan ruski politički utjecaj u Bosni i Hercegovini. Ono čega javnost mora biti svjesna jeste da se Rusija uvijek, u svojoj spoljnoj politici, vodi vlastitim državnim interesima, kaže politički analitičar Denis Avdagić. Pojašnjava da Balkan više nije u fokusu ruske geopolitičke pažnje.
BiH nije prioritet ruske politike
„Što se tiče Putina i Kremlja i njihove politike prema Balkanu, a specifično Bosne i Hercegovine – to njima nije prioritet. Oni pokušavaju završiti svoju agresiju [na Ukrajinu]. Čuli smo i na koji način – da praktično zadrže sve što su zauzeli u ovom trenutku i da se vrati kompletna trgovina sa zapadom; pitanje je da li sa kompletnim zapadom, ali definitivno sa SAD-om“, kaže Avdagić.
Ako neko misli da će Moskva, u ovom trenutku, pokretati novu kriznu situaciju pogrešno tumači politiku Kremlja. Posebno nakon jasnih poruka američkog državnog sekretara Marca Rubija, kojima je stavio na znanje da SAD ne podržava Dodikovu politiku.
„Međutim, to ne znači da je njihova podrška Dodiku prestala, ali znači itekako da Dodik može biti moneta za potkusurivanje. Dakle, u pogledu rješavanja pitanja njihove agresije na Ukrajinu i povratka trgovine, najlakše im je ponuditi Dodika Evropi i Trumpu. To je nikakva cijena za Moskvu“, kaže Avdagić.
Ruski utjecaj u Bosni i Hercegovini je prisutan i vidljiv, nekada u većoj, nekada u manjoj mjeri, kaže politički analitičar Đuro Kozar. Razloga za pojačanu rusku prisutnost je mnogo, ali najvažniji je njihova opetovana potreba da spriječe približavanje Bosne i Hercegovine NATO-u.
Dodikovo ponašanje sada šteti Rusiji
„Ruskoj Federaciji je u velikom interesu da Federacija BiH, dakle dio Bosne i Hercegovine nema dobre veze sa NATO-om i da u NATO nikada ne uđe država kao cjelina. Zato oni cijelo vrijeme pumpaju Republiku Srpsku da opstruira Bosnu i Hercegovinu i da BiH na taj način, kao nefunkcionalna država, kako je Dodik stalno predstavlja, ne bude relevantna za prijem u NATO. Jer NATO neće nepostojanu državu, neće da primi u svoje članstvo državu koja nije funkcionalna i koja nije tako da kažem na nivou NATO standarda“, kaže Kozar.
Dodikovo ponašanje je, po svemu sudeći, u ovom trenutku štetno interesima Rusije i to je razlog zašto njegovu politiku više ne podržavaju na uobičajeni otvoren i robustan način. Dodik je prešao svaku mjeru, kaže Kozar, i čini stvari koje su potencijalno opasne za ruske interese, ne možda nužno na Balkanu nego možda i više u nekim drugim dijelovima svijeta. Zato se stvara dojam kako je Moskva u posljednje vrijeme pomalo indiferentna prema Miloradu Dodiku, pojašnjava Kozar.
„Rusija Dodika pomalo prizemljuje, što ne znači da on neće i dalje nastaviti da opstruira Bosnu i Hercegovinu i što ne znači da će ruski uticaj nestati. Ne. On će samo u nekoj mjeri smanjiti i zato sada u javnosti nema izjava ruskog ambasadora Kalabuhova. On se umirio, a mislim da mu je i mandat pri kraju. U svakom slučaju, ostaje status quo. A pitanje je kako će i šta biti sa Dodikom“.
Dodik je ruski čovjek
Kako će Dodik završiti i na koji će se način Rusija postaviti u nadolazećem periodu teško je procijeniti, kaže Avdagić, ali ne treba nimalo sumnjati da će njihov stav zavisiti od razvoja situacije u Ukrajini.
„Prerano je za ocijeniti što i kako će ići s obzirom da pitanje završetka ruske agresije i dobitaka za Rusiju nije pitanje samo i isključivo SAD-a i Rusije, nego se tu nešto pita i Ukrajince, a i Evropljane, odnosno Evropsku uniju i ostale NATO saveznike. Tako da gledamo nekakvo finale, neću reći finale serije, ali finale jedne sezone, jedne serije koja je bila vrlo mučna i tu će biti raspleta koji mogu vjerovatno i iznenaditi. Jedan od njih bi mogao biti vrlo nepovoljan za Milorada Dodika. Suzdržanost Moskve u ovom trenutku upravo upućuje na takvu mogućnost“, kaže Avdagić.
Dodik je ruski čovjek, nema sumnje u to, kaže Kozar, potcrtavajući da kao „ruski čovjek uvijek radi za interese Moskve“. Ipak, ovaj put takvo ponašanje bi mu se „moglo obiti o glavu jer je previše revnosan u izvođenju ruskih radova u BiH“.
„Ruski utjecaj bi sada morao biti manji, ali neće prestati upravo zbog toga što najveći dio Bosne i Hercegovine, Federacija BiH želi u NATO i to žulja Moskvu“, zaključuje Kozar.
(Al Jazeera/foto: Autonomija)